Esnek çalışma ve erkek kimliğinin yeniden inşası: Türkiye'de home-ofis çalışan erkekler
Flexible work and reconstruction of male identity: Men working home-office in Turkey
  1. Tez No: 571685
  2. Yazar: ECE ERBUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA GELGEÇ BAKACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, esnek çalışmanın erkeklik kimliklerinin inşasında yaratabileceği farklılıkları, home-ofis çalışan erkekler üzerinden keşfetmeyi amaçlamıştır. Tezin diğer bir amacı ise ülkemiz sosyal bilimlerinde gelişmekte olan eleştirel erkeklik incelemeleri literatürüne katkı sağlamaktır. Teorik çerçeve, feminist bir lensle, esnek çalışmanın beraberinde getirdiği güvencesizleşme ve a-tipik çalışma biçimlerinin erkekliğin kurucu öğelerinden biri olan ücretli emeği ve ana tedarikçi rolünü farklılaştırması üzerinden kurulmuştur. Tezin amacı doğrultusunda nitel veri toplama ve analiz teknikleri kullanılmıştır. Dört şehirde 23 erkek home-ofis çalışan ile derinlemesine görüşmeler yapılarak katılımcıların geleneksel erkeklik rolleri, güvencesizlik ve kadın-erkek eşitliği hakkındaki düşünce ve deneyimleri ortaya çıkarılmıştır. Yapılan analizler ücretli emeğin bu erkeklerin erkeklik kimliklerini inşa edişlerinde hala kurucu bir öğe olduğunu, bu bağlamda güvencesizliğin gelecek kaygısına yol açtığını, ev ve ofis mekânı bir olan bu erkeklerin ev işlerinde daha paylaşımcı olduklarını ancak kadın-erkek eşitliği konusunda geleneksel erkeklik düşünce kalıplarını aşmadıklarını ve bu bağlamda arada kalmış bir erkeklik inşa ettiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to discover the potential differences flexible work makes on the construction of male identities through men working home-office. Another purpose of the study is to make a contribution to critical masculinity studies literature, which is a developing field of research in Turkish social sciences. With a feminist point of view, theoretical framework is established on differentiation of paid work and provider role of men through insecure and a-tipic work forms brought out by flexible work. To realize the aim of the study, qualitative data collection and analysis techniques are used. Deep interviews were conducted in four countries with 23 male home-office employees to find out participants' thoughts and experiences about traditional male roles, job insecurity and gender equalities. Data analysis shows that paid work is still a constitutive element of building masculine identities, that job insecurity results in anxiety for future in that context and these men whose working and living spaces are the same, are more sharing regarding domestic work but still are not so far from traditional masculinity thinking patterns and in that context they construct an“in between”masculine identity.