Eurozone inflation: Why things got worse again?
Euro bölgesi enflasyonu: İşler neden tekrar kötüleşti?
- Tez No: 833309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Küreselleşme, sanayi devrimi ile hızlanmış ve teknoloji devrimi ile bir sonraki aşamaya geçmiştir. Artan küreselleşme ülkeleri birbirine daha bağımlı hale getirmiştir. Bu bağımlılık finans sektöründe de yaşanmıştır. Bu bağımlılığın en önemli sonuçlarından biri ekonomik krizlerin kolaylıkla yerel bir krizden küresel bir krize dönüşebilmesidir. Bu tür krizlerin en güncel örnekleri 2008 ekonomik krizi ve COVID-19 krizidir. 2008 mali krizi, Amerika Birleşik Devletleri'nde emlak balonunu körükleyen ucuz kredi ve gevşek borç verme standartları ile başladı. Bu kriz ABD ile birlikte AB'yi de etkiledi. Bu krizin AB'ye yansıması borç krizi şeklinde olmuştur. Avrupa merkez bankasının belirlediği %2'lik enflasyon hedefine ulaşılamadı. Enflasyon Temmuz 2007'de %1,8'den bir yıl sonra Temmuz 2008'de %4,1'e yükseldi. AMB'nin aldığı tedbirlerle enflasyon Temmuz 2008'den sonra düşmeye başladı. 2019 yılının sonunda Çin'de başlayan ve tüm dünyaya yayılan bir salgın vardı. Covid-19 adı verilen bu salgın nedeniyle tüm ülkeler sokağa çıkma yasağına girdi. Karantina nedeniyle birçok sektörün faaliyetleri durma noktasına geldi. Hükümetler vatandaşlarını ekonomik olarak korumak için bedava para verdi. Karşılıksız verilen bu paralar ve Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş sonucunda artan enerji fiyatları, avro bölgesinde yeniden enflasyonu yükseltti. 2019'da avro bölgesindeki enflasyon %1,7 idi. 2020'de %0,3'e düştü ama 2021'de enflasyon artmaya başladı. 2021'de enflasyon %2,4 idi. Euro bölgesi tüketici fiyat enflasyonu, 2022 Ekim'de yıllık bazda %10,6'dır. Oran, kaydedilen en yüksek orandı ve AMB'nın %2.0'lik hedefinin oldukça üzerindeydi. Bu çalışmanın amacı AB'nin 2008 yılında artan enflasyonu düşürmek için neler yaptığını incelemek, Covid-19 pandemisiyle birlikte enflasyondaki artışın nedenlerini bulmak ve geçmiş örneklere bakarak enflasyonu düşürmeye yönelik bir çözüm önerisi sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Globalization has accelerated with the industrial revolution and has moved to its next stage with the technology revolution. Increasing globalization has made countries more dependent on each other. This dependency has also occurred in the financial sector. One of the most important consequences of this dependence is that economic crises can easily turn from a local crisis to a global crisis. The most recent examples of this type of crises are the 2008 economic crisis and the COVID-19 recession. The 2008 financial crisis started with cheap credit and lax lending standards that fueled a real estate bubble in United States. This crisis affected the EU along with the United States. The reflection of this crisis in the EU was in the form of a debt crisis. The 2% inflation target set by the European central bank could not be achieved. Inflation rose from 1.8% in July 2007 to 4.1% a year later in July 2008. With the measures taken by the ECB, inflation started to decline after July 2008. At the end of 2019, there was an epidemic that started in China and spread all over the world. Due to this pandemic called Covid-19, all countries entered the lockdown. Due to the lockdown, the activities of many sectors have come to standstill. Governments gave free money to protect their citizens economically. These money, which were given without any repayment, and the increased energy prices because of the war between Ukraine and Russia, increased inflation in the eurozone again. In 2019, inflation in the eurozone was 1.7%. It fell to 0.3% in 2020, but by 2021 inflation started to increase. In 2021, inflation was 2.4%. The Eurozone consumer price inflation is 10.6 percent year-on-year in 2022 October. The rate was the highest on record and well above the ECB's target of 2.0 percent. The aim of this paper is to examine what the EU did to reduce the increased inflation in 2008, to find the reasons for the increase in inflation with the Covid-19 pandemic, and to propose a solution for reducing inflation by looking at the past examples