Enflasyon hedeflemesi uygulaması, ülke deneyimleri ve Türkiye: Ülkeler arası karşılaştırma
Inflation targeting application, country experiences and Turkey: Inter-country comparison
  1. Tez No: 851655
  2. Yazar: RECEP BERKAY CİHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR DİLBAZ ALACAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı enflasyon hedeflemesi rejimi en temel kavramlarıyla aktarılmış ve Türkiye'yi gelişmiş ve diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda enflasyon hedeflemesi uygulamasını kullanan ülkelerin yaşadığı fayda ve zaralar gözler önüne serilmiştir. Veri toplama ve bu verileri sunma şeklinde ilerleyen çalışmada, ülkelerde ortaya çıkan enflasyon hedefleri ve sonuçları gibi veriler kullanılmıştır. Enflasyon hedeflemesi, birçok ülkenin para politikası stratejilerinde merkezi bir rol oynayan bir uygulamadır. Bu model, merkez bankalarının belirli bir enflasyon hedefini benimsemelerini ve para politikalarını bu hedefe ulaşmak için ayarlamalarını öngörür. Dünya genelindeki deneyimlere göre, enflasyon hedeflemesi uygulayan ülkeler genellikle ekonomik istikrar ve düşük enflasyon oranları konusunda daha başarılı olmuşlardır. Amerika Birleşik Devletleri ve Euro Bölgesi gibi gelişmiş ekonomiler, enflasyon hedeflemesi stratejisini benimseyerek ekonomik istikrarı sağlama amacını gütmektedir. Ancak, enflasyon hedeflemesi başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için ülkenin kurumsal kapasitesi ve ekonomik şartları gibi faktörleri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Türkiye'nin deneyimi incelendiğinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesi uygulamasının çeşitli zorluklarla karşılaştığı anlaşılmaktadır. Türkiye'de enflasyon hedeflemesi stratejisinin başarılı olabilmesi için ekonomik reformlar, mali disiplin ve yapısal politikalar gibi unsurların etkili bir şekilde hayata geçirilmesi gereklidir. Enflasyon hedeflemesi uygulaması, düşük enflasyon ve ekonomik istikrar hedefleyen birçok ülke için etkili bir para politikası stratejisi olabilir. Ancak, uygulama için ülkelerin kendi koşullarını dikkate alması ve gerekli reformları gerçekleştirmesi gerekmektedir. Türkiye'nin deneyimi, enflasyon hedeflemesi stratejisinin başarıyla uygulanabilmesi için çeşitli zorluklarla karşılaşılabileceğini ve bu zorlukların aşılabilmesi için bütünlüklü bir yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the basic concepts of the inflation targeting regime and attempt to compare Turkey with developed and other developing countries. Within this scope, the benefits and drawbacks experienced by countries implementing inflation targeting have been highlighted. The study, progressing in terms of data collection and presentation, utilizes data such as inflation targets and outcomes in countries. Inflation targeting is a practice that plays a central role in the monetary policy strategies of many countries. This model anticipates central banks adopting a specific inflation target and adjusting their monetary policies to achieve this target. According to global experiences, countries implementing inflation targeting have generally been more successful in achieving economic stability and low inflation rates. Developed economies such as the United States and the Eurozone aim to ensure economic stability by adopting the inflation targeting strategy. However, for inflation targeting to be successfully implemented, countries need to consider factors such as institutional capacity and economic conditions. When examining Turkey's experience, it is understood that the Central Bank of the Republic of Turkey faces various challenges in implementing inflation targeting. For the inflation targeting strategy to be successful in Turkey, effective implementation of economic reforms, fiscal discipline, and structural policies is necessary. The implementation of inflation targeting can be an effective monetary policy strategy for many countries aiming for low inflation and economic stability. However, countries need to take their own conditions into account for successful implementation and carry out necessary reforms. Turkey's experience emphasizes that there may be various challenges in successfully implementing the inflation targeting strategy and underscores the necessity of a comprehensive approach to overcome these challenges.