Analysis and evaluation of thermal performance of parabolic trough collectors using swirl generators technique
Parabolik oluk kolektörlerin gıda jeneratörleri tekniği kullanılarak ısı performansının analizi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 833311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, değiştirilmiş bir parabolik oluklu güneş kollektöründe türbülanslı akışın sayısal simülasyonları ve soğurucu tüp boyunca yerleştirilen kanatçıklara ilişkin yeni tasarım gerçekleştirilmiştir. Bu kanatçıklar tekrarlı setler halinde yerleştirilmiştir ve her sette artan kanatçık yüksekliği bulunur. 3 boyutlu simülasyonlar, ANSYS FLUENT kullanılarak sonlu hacim yaklaşımına dayalı olarak gerçekleştirildi. Elde edilen veriler iki farklı bölümde görüntülenir. Birinci bölümde, eklenen kanat sayısının PTC'nin ısıl performansı üzerindeki etkisini göstermek amacıyla araştırmalar yapılmıştır. İki, üç, dört, beş ve altı adet lokalize kanatçıklara sahip beş farklı model analiz edilmiş ve düzgün referans modeliyle karşılaştırılmıştır. Bulgular, test edilen Re aralığındaki tüm değiştirilmiş modellerin termal performansının referans modelinkinden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ek olarak altı adet kanatçık içeren altıncı modelin maksimum termal performansı 1,4'tür. İkinci bölümde, yerleştirilen kanatçıkların dairesel, eliptik ve kare olmak üzere farklı kesit alanları incelenmiştir. Altıncı model için bulgular, dairesel, eliptik ve kare kesitli kanatçıklar için maksimum ısıl performansın Re=4000'de sırasıyla 1.4, 1.31 ve 1.26 olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, numerical simulations of turbulent flow in a modified parabolic trough solar collector and novel design regarding the inserted fins along the absorber tube was carried out. These fins were inserted as repeat sets, and each set has an increasing height of fins. The 3D simulations were conducted based on the finite volume approach utilizing ANSYS FLUENT. The obtained data are displayed in two different sections. In the first section, investigations were carried out to show impacts of the number of inserted fins on PTC's thermal performance. Five different models with two, three, four, five and six numbers of localized fins were analyzed and compared with the smooth reference model. The findings exhibit that the thermal performance of all modified models within the tested range of Re is greater than that of the reference model. In addition, the sixth model with six inserted fins has a maximum thermal performance of 1.4. In the second section, different cross-sectional areas of inserted fins including circular, elliptical, and square were examined. For the sixth model, findings reveal that the maximum thermal performance for circular, elliptical and square cross-sectional fins is 1.4, 1.31, and 1.26, respectively, at Re=4000.