Sünen-i Nesâî'de geçen yetimlerle ilgili hadislerin değerlendirilmesi
An evaluation of the hadiths related to orphans in Sünen-i Nesai
- Tez No: 833323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yetimin sözlük, terim ve kültürel manası üzerinde durularak, İslam dışı toplumların, yetimler hakkındaki uygulamalarına değinilmiştir. İkinci bölümde, Hz. Peygamber'in (s.a.v.), yetimlere verdiği değer açıklanmış, üçüncü bölümde ise Sünen-i Nesâî'de geçen yetimlerle ilgili hadisler, sened ve metin yönünden analiz edilmiştir. Câhiliye döneminde yetimlere baskı ve zorbalık yapılır, onların malları gasp edilirdi. İslâmiyetle birlikte, bu haksızlıklara ve yetimlere uygulanan pek çok kötü muameleye son verilmiştir. Kur'ân-ı Kerim'de yetimler, yirmi iki âyette yirmi üç kez zikredilmiştir. Bu durum bizlere İslam'ın yetimlere verdiği önemi göstermektedir. Kur'ân-ı Kerim'de üzerinde en fazla durulan konulardan biri ihtiyaç sahiplerinin ve yetimlerin gözetilmesidir. Dinimiz yetimlere ve yetim malına çok önem verdiği için Kur'ân-ı Kerim'de yetim hakkına riayet edilmesi ve onlara adil davranılması defaatle vurgulanmıştır. Hz. Peygamber (s.a.v.), Allah'ın (c.c.) emaneti olan yetimlere karşı gerekli vazîfenin yapılmasını ısrarla tavsiye etmiştir. O, yetimleri himaye etmenin yanında, onların başını okşamanın kalbi yumuşattığını ifade ederek bunu teşvik etmiştir. Resûlullah, evinde birçok yetim çocuk ağırlamış, her hususta olduğu gibi yetimlere verdiği değerle ümmetine en güzel örnek olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our work consists of three parts. In the first part, the dictionary, term and cultural meaning of orphan is emphasized, and the usage practices of orphans in non-Islamic societies are mentioned. In the second grade, The value of the Prophet towards orphans was explained, and in the third place, the orphans mentioned in Sunen-i Nesai were analyzed with hadiths, scripts and texts. In the period of ignorance, orphans were oppressed and bullied, their property was illegally usurped. With Islam, these injustices and many ill-treatments against orphans are put to an end. Orphans are mentioned twenty-three times in twenty-two verses in the Qur'an. This situation shows the importance that international Islam gives to orphans. One of the most emphasized expressions in the Qur'an is the need for and the care of orphans. Since our religion attaches great importance to orphans and orphans' property, it was the first time in the Qur'an to emphasize accepting orphans and treating them fairly. The Prophet, insistently recommended the necessary duty against orphans who are entrusted by Allah, Prophet encouraged this by expressing that stroking their head softens the heart as well as protecting orphans. The Messenger of Allah, hosted many orphans in his house, and as in every other issue, he became the best example for his ummah with the value he gave to orphans.