İbn Battûta'nın eserinde okyanuslar, denizler, nehirler ve denizciliğe dâir hususlar
Oceans, seas, rivers, and naval issues in the work of İbn Baṭṭûṭa
  1. Tez No: 833356
  2. Yazar: ERCAN TOPÇULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
28 yıllık seyahati boyunca İbn Battûta (ö. 770/1368-1369) birçok defa okyanus, deniz ve nehir güzergâhlarını kullanmış ve bu yolları çeşitli deniz vasıtaları aracılığıyla geçmiştir. Kendisi bu güzergâhta hareket ederken aynı zamanda pek çok liman şehrine uğramış ve bu yerler hakkında çeşitli bilgiler sunmuştur. Çalışmada İbn Battûta'nın okyanus, deniz ve nehir seyahat yolu üzerinde bulunan bu yerler tespit edilip bir araya getirilerek, diğer seyyahların eserleriyle de mukayese edilmiştir. Böylece bahsedilen bölgelerin geçmiş ve gelecek arasında nasıl bir değişime uğradığı gözlemlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca kendisinin bu gezisi sırasında kullanmış olduğu deniz vasıtaları hakkında da aktardığı mâlûmat tetkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During his 28 years of journey, Ibn Baṭṭûṭa (d. 770/1368-1369) used ocean, sea, and river routes many times and passed these routes by various sea vehicles. While moving on this route, he also stopped by many port cities and provided different information about these places. In the study, these places on the ocean, sea, and river travel routes of Ibn Baṭṭûṭa were determined and brought together and compared with the works of other travelers. Thus, it has been tried to observe how the mentioned regions have undergone a change between the past and the future. In addition, the information he gave about the sea vehicles he used during this trip was also examined.