Yoğun bakımda takip edilen hastalarda prealbumin düzeyinin mortaliteyi öngörme etkisinin araştırılması
Researching of the effect of prealbumin level on predicting mortality in patients followed up in intensive care ünit
- Tez No: 833357
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EKİNCİ, DR. YELDA BALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Malnutrisyon ve inflamasyon YBÜ hastalarında en önemli iki prealbumin (PAB) düşüklüğü sebebidir. Hem inflamasyon hem de malnutrisyon YBÜ ortamındaki olumsuz sonuçlarla yakından ilişkilidir. PAB'ın hangi durumu yansıttığına bakılmaksızın, serum düzeyleri prognostik bir gösterge olarak faydalı olabilir. Biz bu çalışmada yoğun bakımda takip edilen kritik hastalarda PAB düzeylerinin mortalite ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği erişkin yoğun bakım ünitesinde 01 Ağustos 2022- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında tedavi görmüş olan 76 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalardan, ≥4 gün yoğun bakımda kalmış ve ilk PAB düzeyleri yoğun bakıma alındıktan sonraki aynı gün hariç ilk 7 gün içinde alınmış ve 2.kez kontrol PAB değerleri çalışılmış farklı tanılardaki hastalar çalışmaya dahil edildi. Ayrıca hastaların APACHE II skorlarını hesaplamak için gerekli olan parametreler de toplanarak tek tek APACHE II skorları hesaplandı. Elde edilen verilerin mortalite tahmini açısından istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Malnutrition and inflammation are the two most important causes of prealbumin (PAB) deficiency in ICU patients. Both inflammation and malnutrition are closely associated with adverse outcomes in the ICU setting. Regardless of the condition that PAB reflects, serum levels can be a useful prognostic indicator. In this study, we aimed to research the relationship between PAB levels and mortality in critically ill patients in the intensive care unit. Methods: The medical records of all patients who were treated in the Adult Intensive Care Unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation between August 1, 2022, and December 31, 2022, were retrospectively reviewed. A total of 76 patients from various diagnoses, who had been in the intensive care unit for more than 4 days and had their initial PAB levels measured within the first 7 days after admission to the ICU, were included in the study. APACHE II and NRS-2002 scores were calculated for the patients. The relationship between the obtained data and mortality was statistically researched.