Gestasyonel hipertansiyon zemininde gelişen preeklamptik hastalarda postpartum dönemde kullanılan antihipertansif ilaçların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of antihypertensive drugs used in the postpartum period in patients with preeclampsia developed on the basis of gestational
  1. Tez No: 833355
  2. Yazar: İSMAİL İSTEMİHAN AYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; gestasyonel hipertansiyon zemininde gelişmiş preeklampsi hastalığının tedavisinde kullanılan diüretik ilaçlardan furosemidin, preeklampsi tedavisinde kullanılan diğer grup antihipertansif ilaçlardan olan amlodipin ile karşılaştırılmasıyla, ilaçların etkinlik ve başarıları açısından birbirleri arasında fark veya üstünlük olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya; Mayıs 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde doğum yapmış, 18-50 yaş arasındaki, klinik ve laboratuvar değerlendirme sonucu ACOG preeklampsi tanı kriterleri ile gestasyonel hipertansiyon zemininden ilerleyerek şiddetli preeklampsi tanısı konmuş, 20-41. gebelik haftaları arasında doğum yapmış, 6 gr magnezyum yükleme tedavisi sonrası 2 gr/saat hızında 24 saat magnezyum idame tedavisi almış, postpartum tansiyon ölçümlerinde 155/105 mmHg üzerinde tansiyonu olması nedenli antihipertansif tedavi başlanmış, medikasyon olarak amlodipin 5 mg oral yada furosemid 20 mg intravenöz uygulanmış, toplam 117 lohusa dahil edildi. Tedavi sonrası sistolik ve diyastolik tansiyon değerlerindeki düşme miktarları (mmHg olarak), ilaç kullanımı sonrası 24 saatlik süreçte ortalama arteriyel kan basıncındaki düşme miktarları analiz edildi. Bulgular: Hem Amlodipin hem Furosemid tedavisi sonrası; sistolik, diyastolik ve ortalama arteryel kan basınçlarında anlamlı düşme saptanmıştır (p0.05).Yapılan korelasyon analizinde sistolik kan basıncı değişimine; yaş, gravida, parite, doğum haftası, ALT, AST, platelet sayısı, spot idrar protein/kreatinin oranı, doğum şekli ve dren uygulamasının tek başına etkili olmadığı sadece ilaç uygulamasının sistolik kan basıncına etkili olduğu saptandı. Popülasyon dren takılmış veya dren takılmamış olarak iki gruba sınıflandırıldığında, ilaç tedavisi sonrasında hastaların sistolik veya diastolik kan basıncı değişim miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Dren varlığının tansiyonu yükseltme veya düşürme yönünde bir etkisi olmadığı belirlendi (p>0,05). Sonuç: Gestasyonel zeminden ilerlemiş şiddetli preeklamptik hastaların postpartum 24. saatinden sonra ortaya çıkan akut tansiyon yüksekliğinin tedavisinde, intravenöz Furosemid uygulaması diğer antihipertansif tedaviler kadar etkin ve başarılı olabilir. Çok merkezli daha büyük hasta popülasyonlarını içeren ve Furosemid tedavisinin farklı uygulama şekillerini değerlendiren (oral, iv, im) çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Retrospective evaluation of antihypertensive drugs used in the postpartum period in patients with preeclampsia developed on the basis of gestational Objectives: The aim of this study is to investigate whether there is a difference or superiority between furosemide, one of the diuretic drugs used in the treatment of preeclampsia due to gestational hypertension and amlodipine, another group of antihypertensive drugs used in the treatment of preeclampsia, in terms of their effectiveness and success. Materials and Methods: Puerperal women at ages of 18-50 and at the gestational age of 20-41 weeks, who gave birth between May 2020 and December 2021 at the Department of Obstetrics and Gynecology Clinic of University of Health Sciences, Başakşehir Çam and Sakura City Hospital who were diagnosed with preeclampsia according to the diagnostic criteria of the American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) as a result of clinical and laboratory evaluation and who received magnesium maintenance therapy at a rate of 2 g/hour for 24 hours after 6 g magnesium loading therapy and who got antihypertensive treatment( as medication, amlodipine 5 mg orally or furosemide 20 mg intravenously) due to her blood pressure being over 155/105 mmHg in postpartum blood pressure measurement, a total of 117 postpartum women, were included into the study. The decreases in systolic and diastolic blood pressure values (mmHg) and the mean arterial blood pressure values in the 24-hour period after the treatment were analyzed. Results: After both amlodipine and furosemide treatment; a significant decrease was detected in systolic, diastolic and mean arterial blood pressures (p0.05). In the correlation analysis, it was determined that although age, gravida, parity, week of birth, ALT, AST, platelet count, spot urine protein/creatinine ratio, delivery method and drain application alone were not effective on systolic blood pressure, the drug administration was effective. When the population was classified into two groups, with or without a drain, the effect of the drug treatment on the changes in systolic and diastolic blood pressure was not statistically significant. It was determined that the presence of a drain had no effect on increasing or decreasing blood pressure (p>0.05). Conclusion: Intravenous Furosemide administration may be as effective and successful as other antihypertensive treatments in the treatment of acute hypertension that occurs after the 24th postpartum hour in patients with severe preeclamptic disease that has progressed from gestational hypertension. Multicenter studies involving larger patient populations and evaluating different administration methods of Furosemide treatment (oral, iv, im) are needed.