Türkiye'deki depremlerin azalım katsayılarının ve şiddet-uzaklık ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of attenvation coefficients and intensity-distance relations for Turkish earthquakes
- Tez No: 83339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YILMAZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Şiddet verisinin azalım özelliklerini incelemek için 32° - 44° K ve 25° - 46° D ile sınırlanan bölgede mevcut eş şiddet harita seti incelenmiştir. Uzaklığın bir fonksiyonu olarak şiddetin azalım oram her bir olay için irdelenmiştir. Uzaklıkla azalan şiddet seviyeleri için hazırlanan eğriler azalım katsayılarının tahmin edilmesine yardımcı olur. Rapor edilen odak derinlMerinin ve episantral şiddetlerin hatalı olduğu ve bu parametreler arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı gösterilmiştir. Eş şiddet alanlarının ters çözümü beklenen maksimum şiddetlerdeki ve odak derinliklerindeki şüphelerin etkili bir biçimde ortadan kaldırılmasını sağlar. Beklendiği gibi hesaplanan şiddet ve derinliklerin birbirine bağımlı olduğu gösterilmiştir. Çalışma alanının her bir bölgesindeki veriye bağlı olan bir ortalama azalım fonksiyonu geliştirilmiş ve literatürde mevcut olan önceki çalışmalarla karşılaştınlmıştır. Sunulan çalışma bölgeler için geliştirilen şiddet azalım ilişkilerinin Türkiye'de bir zaman geri dönüş peryodu için maksimum şiddetlerin tahmin edilebileceğim göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Şiddet, Şiddet Azalımı, Uzaklık, Azalım Katsayısı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of Attenuation Coefficients and Intensity-Distance Relations for Turkish Earthquakes A set of isoseismal maps available from the area bounded by 32° - 44° N and 25° - 46° E have been studied to investigate the attenuation charecteristics of intensity data. The rate of fall-off intensity as a function of distance is investigated for each event. Taking into account the master curves for the intensity levels decrease with distance lead to estimate the absorption coefficients. It has been shown that both reported focal depths and epicentral intensities are in error and no relationship between these parameters. Inversion of isoseismal areas significantly improves the uncertainties in the maximum expected intensities and focal depths. It has been shown that computed intensities are depth dependence as expected. An average attenuation function based on the data from each part of the study area were developed and compared with the previous studies as available in literature. The present study demonstrates that the intensity attenuation relations developed for regional regions may be used to estimate the maximum intensities for a return period of time for the whole Turkish land. Key Words : Intensity, Intensity Attenuation, Distance, Attenuation Coefficient VI