Bir havayolu şirketi, üniversite ve kamu internet sitesinin kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü tasarımlarının erişilebilirlik yönünden incelenmesi
Analysis of user experience and user interface design of an airline company, university, and government website in terms of accessibility
- Tez No: 833392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, bir havayolu şirketi, üniversite ve kamu internet sitesinin erişilebilirlik açısından kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü tasarımlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Kullanıcı deneyimi, kullanıcıların ürünleri kullanırken hissettiği duygu, düşünce ve tepkileri içeren deneyim sürecini kapsamaktadır. Bu çalışmada, kullanıcı deneyimi ve arayüzü ayrıntılı bir şekilde incelenmekte ve insan bilgisayar etkileşimi ile arasındaki ilişki irdelenmektedir. Kullanıcı arayüzü, ürünlerle etkileşim sağlamak için kullanılan etkileşim öğelerinden oluşmaktadır. Başarılı bir kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı, kullanıcıların web sitelerinde hedeflerine sorunsuz bir şekilde erişmelerine ve en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Araştırmanın bir diğer odak noktası, web sitelerin engellilere ve farklı ihtiyaçlara sahip kullanıcılara uygunluğunun araştırılmasıdır. Tez kapsamında ürün tasarımları, engellilik çeşitleri ve engelli gereksinimleri göz önünde bulundurularak, özellikle görme bozuklukları yaşayan bireylerin erişilebilirlik ihtiyaçları incelenmektedir. Bu çalışma, web sitelerin erişilebilirliği ve kullanıcı deneyimini incelemekte, kullanılabilirlik ve erişilebilirlik sorunlarını belirlemekte ve tasarımcılara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın evreni, geniş kitlelere hitap eden internet siteleridir. Bu sitelerin hedef kitlesine bağlı olarak erişilebilirliğinin sağlanması beklenmektedir. Ticari kuruluşlar, kamu kurumları, üniversiteler ve diğer birçok kuruluşun internet siteleri, bu çalışmanın evrenine dahil edilebilir. Örneklem olarak, çalışma kapsamında bir havayolu şirketi, bir üniversite ve bir kamu kurumunun internet siteleri ele alınmaktadır. Çalışmanın önemi, engelli bireylerin sosyal yaşantılarının önemli parçası olan bilgisayar kullanımlarında edindiği erişilebilirlik sorunların giderilmesi ihtiyacıdır. Erişilebilirlik, ürünlerin kullanılabilirliğini artırmayı ve engellilerin erişimlerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Yapılan incelemelerde örneklem olarak ele alınan web sitelerinde erişilebilirlik yönünden kullanıcı deneyimi sorunlarının varlığı tespit edilmiştir. Bulgular arasında kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilecek problemlerin olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, bir havayolu şirketi, üniversite ve kamu internet sitesinin erişilebilirlik sorunlarını anlamaya ve çözüm önerileri geliştirmeye katkı sağlayacaktır. Ayrıca, tasarımcılara başarılı kullanıcı deneyimine sahip erişilebilir web siteleri üretmeye teşvik edecek bir kaynak sağlamaktadır. Bu tez, erişilebilirlik ve kullanıcı deneyimi alanlarında daha ileri çalışmalar için temel bir dayanak oluşturmakta ve kullanıcıların web siteleriyle etkileşimlerini geliştirmek için yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the user experience and user interface designs of an airline company, a university, and a public website from an accessibility perspective. User experience encompasses the experiential process that includes the emotions, thoughts, and reactions users experience while using products. The study provides a detailed analysis of user experience and interface, exploring the relationship between human-computer interaction. The user interface consists of interaction elements used to engage with products. Successful user experience and interface design aim to facilitate users in seamlessly achieving their goals and optimizing website utilization. Additionally, the research focuses on investigating the compatibility of websites with diverse user needs, particularly individuals with visual impairments, by considering different types of disabilities and accessibility requirements. The study examines website accessibility and user experience, identifies usability and accessibility issues, and aims to provide guidance for designers. The target websites comprise websites catering to broad audiences, where accessibility is expected to be ensured according to their target users. Commercial organizations, public institutions, universities, and various other entities' websites can be included in this research. As examples, the study considers an airline company, a university, and a public institution's websites. The study's significance lies in addressing accessibility issues that affect disabled individuals' computer usage, which is a vital aspect of their social lives. Accessibility aims to enhance product usability and facilitate access for people with disabilities. The analysis revealed the presence of accessibility issues that impact user experience on the sampled websites. The study's findings will contribute to understanding and resolving accessibility issues in airline company, university, and public website contexts, providing valuable guidance for designers to create accessible websites with optimal user experiences. Furthermore, this thesis establishes a foundational basis for further research in the fields of accessibility and user experience, contributing to the development of new strategies to enhance user interactions with websites.