Havayollarında toplam kalite yönetimi ve THY AO'da toplam kalite yönetimi ile ilgili öneriler
Total quality management in airlines and propositions for total quality management in Turkish Airlines
  1. Tez No: 117221
  2. Yazar: HAKAN VARLIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HAVAYOLLARINDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE TÜRK HAVA YOLLARI ANONİM ORTAKLIĞI'NDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER Hakan VARLIKLI Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Yard. Doç. Deniz TAŞÇI Ekonomik sınırların neredeyse tamamen ortadan kalktığı dünya pazarlarında, başarıyı yakalamanın en önemli koşulu rekabet gücü olmaktadır. Marjinal karlarla çalışan ve gerek ulusal gerekse de uluslararası havacılık kurallarının da etkisiyle çok şiddetli bir rekabetle karşı karşıya kalan havayolu işletmeleri, ancak bu rekabete karşılık verebilir ve de hizmetlerinde fark yaratabilirse ayakta kalabilmektedir. Bu denli zor koşullarda faaliyet gösteren havayolu işletmeleri, hizmet üretim zincirinin her halkasında kaliteyi yakalamak durumundadır. Bu nedenle havayolu işletmelerinin Toplam Kalite Yönetimi felsefesini benimsemeleri gerekmektedir. Koşulsuz iç ve dış müşteri memnuniyeti ve bağlılığı, ancak işletmenin her biriminde ve hizmetin her aşamasındaki kalite hedeflerinin başarılmasına bağlı olmaktadır. Bunun başarılabilmesinin yolu ise Toplam Kalite Yönetimi olmaktadır. İlk bölümde genel olarak kalite kavramından ve de değişen kalite yaklaşımlarından bahsedilmektedir. İkinci bölümde Toplam Kalite Yönetimi ve kavranılan hakkında teorik olarak bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde ise öncelikle Türk Hava Yollan A.O. (THY) tanıtılmıştır. Şirketin organizasyon yapısı, sektördeki durumu, faaliyetleri ve hizmet anlayışı gibi genel konular hakkında bilgiler, daha sonra ise Türk Hava Yollan A.O'da stratejik kalite yayılma süreci verilmektedir. En son kısımda ise Türk Hava Yollan A.O. 'da Toplam Kalite Yönetimi açısından değerlendirmeler ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN AIRLINES AND PROPOSITIONS FOR TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN TURKISH AIRLINES Hakan VARLIKLI Civil Aviation Management Program Anadolu University Social Sciences Institute, September 2002 Advisor: Assistant Professor Deniz TAŞÇI In the world market which economic borders have been removed, competition becomes more and more important factor of being successful. Airlines operate to gain marginal profits, face with hard competition and are effected regulation in air transportation. From this point of view, airlines can succeed if they adopt to the competitive market and make up differentiation on their services. In these difficult conditions, airlines have to offer quality service in every stage of the operation. So airlines have to apply Total Quality Management philosophy in their operations. In order to provide internal and external customer satisfy and customer loyalty, airlines should achieve succeed obtaining quality targets in every department and in every chain of service. Total Quality Management is most effective way of achieving these goals. Quality concept and changing quality approaches take part in the first chapter generally. In the second part, it's mentioned about Total Quality Management and its concepts in theory. In the third chapter, firstly Turkish Airlines (THY) was introduced. It's described about general subjects of THY such as organisation structure, its role in the sector, its activities and service characteristics, then, the Strategic Quality Spread Process in Turkish Airlines is given step by step before the last part. In the last part, suggestions and some evaluations are introduced.