How financial ratio analysis could help to evaluate Turkish Airline Companies' financial performance in global markets
Finansal oran analizi Türk Hava Yolu şirketlerinin küresel piyasalardaki finansal performansını değerlendirmeye nasıl yardımcı olabilir
- Tez No: 775276
- Danışmanlar: UZMAN TIMOTHY PERRY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Warwick
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Havayolu sektörü, küresel ekonominin yanı sıra ülkelerin yerel ekonomilerinde de önemli bir yere sahiptir. Sektörün ekonomik büyüklüğünün 2017 ortasına kadar 776 milyar dolara ulaştığı ve her yıl büyümeye devam ettiği tahmin ediliyor. Diğerleri ticari kuruluşlar gibi mali bilançoların finansal analizi, belirli bir dönem içindeki kendi performans değerlendirmek üzere havayolları şirketleri için önemli bir kavramdır. Bu tez çalışmasının araştırma konusu küresel havayolu sektöründe Türk Havayolu şirketlerinin bir finansal oran analizidir. Finansal performanslarına katkıları nedeniyle bu şirketler için hayati önem taşımakla birlikte, Türk hava yolu şirketlerinde finansal oranların kullanımı son yıllarda ihmal edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, havayolu endüstrisinden elde edilen teorik ve ampirik veriler yardımıyla kavramsal bir çerçeve geliştirerek bu boşluğu doldurmaktır. Bu tezde, Türk hava yolu sektörünün iki büyük havayolu şirketi olan Pegasus ve Türk Hava Yolları üzerinde çalışılarak araştırma yaklaşımı olarak bir vaka çalışması yaklaşımı benimsenmiştir. Kavramsal çerçeve,havayolu şirketlerinin yıllık raporlarından hem birincil hem de ikincil kaynaklardan toplanan ampirik verilerle test edildi. Hesaplama ve karşılaştırma sonrasında seçilen oranlar dünyadaki diğer havayolu şirketleriyle karşılaştırılmış ve bu çalışmada havayolu şirketlerinin finansal performansı farklı yönlere göre değerlendirilmiştir. Türk hava yolu şirketlerinin güçlü yönleri ve sınırlamaları finansal oran analizi kullanılarak ortaya çıkarılmış ve çalışmanın sonunda bir dizi öneri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The airline industry has an important place in the local economies of countries as well as in the global economy. It is estimated that the economic size of the industry has reached $776 billion by mid-2017 and it is still growing year by year. Like other business organisations, financial analysis of financial statements is a very substantial concept for airline companies in order for them to evaluate their performance within a specific period. The focus of this dissertation's study is a financial ratios analysis of the Turkish airline companies in the global airline industry. Although it is of crucial importance for these companies because of the contributions to their financial performance, usage of financial ratios in Turkish airline companies has been neglected in current years. The main purpose of this study is to fill this gap by developing a conceptual framework with the help of theoretical and empirical data from the airline industry. In this dissertation, a case study approach has been adopted as a research approach by studying Pegasus Airlines and Turkish Airlines, which are two major airline companies in the Turkish airline industry. the conceptual framework was tested with the empirical data which was collected from both primary and secondary sources from airline companies' annual reports. After calculation and comparison, selected ratios were compared with other airline companies around the world and the financial performance for airline companies were evaluated according to the different aspects of this study. The strengths and limitations of the Turkish airline companies have been revealed by using financial ratio analysis, and a set of further suggestions have been made at the end of the study.