Passive Al2O3 optical ring resonator sensor design
Pasıf Al2O3 optik halka rezonatör sensör tasarımı
  1. Tez No: 833423
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KİMYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tümleşik optik devreler, kompakt boyutları, yüksek hassasiyetleri, düşük güç tüketimleri, hızlı işleme hızları ve elektronik bileşenlerle yüksek entegrasyonları nedeniyle çeşitli alanlarda ve uygulamalarda popülerlik kazanmıştır. Optik halka rezonatörleri, tıbbi teşhis, çevre izleme, algılama ve telekomünikasyon gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılan tümleşik cihazlardır. Giriş ve çıkış dalga kılavuzları arasındaki bağlantıyı tasarlayarak optimize edilebilecek çeşitli işlevler sunarlar. Malzeme platformları ve imalat teknikleri de dahil olmak üzere bu cihazların performansını optimize etmek için araştırmalar devam etmektedir. Bu tez, optik halka rezonatörü için alümina (Al2O3) malzemesinden ve alt tabaka için silika (SiO2) malzemeden yapılmış bir optik halka rezonatör sensörü tasarlamaya odaklanmaktadır. Tüm hesaplamalar ve simülasyonlar için ticari olarak mevcut olan Synopsys RSoft BeamPROP, Lumerical, ve MATLAB yazılımları kullanılmıştır. Tasarlanan optik halka rezonatör sensörü, hassasiyetindeki verimliliği nedeniyle tümleşik optik algılama için son derece uygundur. Sonuçlar, tasarlanan optik halka rezonatör sensörünün literatürde tanımlanan diğer tasarımlara kıyasla yüksek hassasiyet ve verimlilikle tümleşik optik algılama için üstün bir seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Integrated optical circuits have gained popularity in various fields and applications due to their compact size, high sensitivity, lower power consumption, faster processing speeds, and high integration with electronic components. Optical ring resonators are widely used integrated optical devices in applications such as medical diagnostics, environmental monitoring, sensing, filtering, and telecommunications. They offer a variety of functionalities, which can be optimized by designing the coupling between input and output waveguides. Research is ongoing to optimize the performance of these devices, including material platforms and fabrication techniques. This thesis focuses on designing an optical ring resonator sensor made of alumina (Al2O3) material for the optical ring resonator and silica (SiO2) material for the substrate layer. Commercially available Synopsys RSoft BeamPROP, Lumerical, and MATLAB software were used for all calculations and simulations. The designed optical ring resonator sensor is highly appropriate for integrated optical sensing due to its efficiency in sensitivity. Results show that designed optical ring resonator sensor is a superior option for integrated optical sensing compared to other designs described due to its high sensitivity and efficiency in the literature.