Sadrüşşerîa'nın Tadilü'l-Ulum adlı eserinin kelam kısmının tahkik, tercüme ve değerlendirmesi
The evaluation of the section related to the word of Sadrüşeria's work taught Ta'dîlü'l-'Ulüm
  1. Tez No: 833431
  2. Yazar: ARKAN QASIM ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Şadruşşerîa, Hanefî-Mâtürîdî kelam geleneğinde felsefî kelam yöntemini benimseyen etkili bir bilim adamıdır. O, Buhara da doğmuş, farklı alanlarda birçok eser vermiş ve hicri 747 yılında vefat etmiştir. Sadruşşerîa Tadilü'l-Ulum adlı eserinin kelam kısmının tahkik, tercüme ve değerlendirmesi yaptığımız bu çalışma giriş, sonuç ve dört bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, eserin önemi ve tahkik nedeni yanı sıra araştırma planı bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Sadruşşerîa'nın yaşadığı dönem, sosyal kültürel özellikler, Ta'dîlü'l-Ulûm eserine dair bilgiler ve tahkik çalışması hakkında izlendiği incelemeler yapılmıştır. İkinci bölümde Sadrüşşerîa'ya göre Kelam İlminin, tanımı, konusu, gayesi ve bu ileme verilen adlar yanı sıra Sadrüsşşerîa'ya göre istidlâl ve telakkî kaynakları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Sadruşşerîa perspektifinde varlık, mâhiyet, mevcûd ve bu kavramlara ilişkin konular hakkında genel ontolojik düşünceleri ve kuramlar hakkındaki görüşleri analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde Sadruşşî'nin Ulûhiyet konular hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise Sadruşşerî'nın Tadilü'l-Ulum eserinde kelam anlayışı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Şadruşşerîa is a great scientist who adopts the method of philosophical kalam in the Hanafi-Mâturîdî tradition. He was born in Bukhara, produced many works in Buhara fields and died in 747 h. This study, in which we analyzed, translated and evaluated the kalam part of Sadrüşşerîa Tadilü'l-Ulum, consists of introduction, conclusion and four parts: In the introduction, the subject of the research, its importance, purpose, the importance of the work and the reason for the investigation, as well as the research plan are given. In the first part, the period in which Sadrushşerîa lived, his social and cultural characteristics, information about the work of Ta'dîlü'l-Ulûm and the investigations he followed were made. In the second part, the definition, subject, purpose and names of the Science of Kalam according to Sadrüşşerîa, as well as the sources of inference and consideration according to Sadrüsşşerîa were examined. In the third chapter, his views on general ontological concepts and theories on existence, quiddity, existence and the subjects related to these concepts are analyzed in the perspective of Sadrushşerîa. In the fourth chapter, Sadruşşi's views on the subjects of Divinity were evaluated. In the conclusion part, the understanding of kalam in Sadruşşerî's Tadilü'l-Ulum is revealed.