Sadru'ş-Şeria'nın Ta'dilu'l-Ulum'unun mantık bölümü metin ve inceleme
The logic section in Sadr al-Sharia's Ta'dil al-Ulûm the text and analysis
  1. Tez No: 736365
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH ÖZPİLAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 894
Özet
Bu tezde Hanefî-Mâturîdî geleneğin önemli temsilcilerinden Sadruşşerîa'ya ait mantık, kelam ve astronomi bölümlerinden oluşan Ta'dîlu'l-ulûm isimli eserin Ta'dîlu'l-Mîzân başlıklı mantık bölümünün anametin ve müellif tarafından yapılan şerhinin yazma halindeki nüshasının tahkiki yapılmıştır. Çalışmanın inceleme kısmı Giriş ve Sonuç kısmı dışında üç ana bölüm ve iki ek bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de; müellifin tanıtımı, hayatı, yaşadığı dönem, ilmi müktesebatının oluşum silsilesindeki şahsiyetler ve hocaları, talebeleri, eserleri ve ilmi şahsiyeti üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm'de; Ta'dîlu'l-ulûm'un tanıtımı çerçevesinde eserin müellife aidiyeti, yazma nüshaları ve bunların tanıtımı yapılmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise; Ta'dîlu'l-ulûm'un (Ta'dîlu'l-Mîzân) ele aldığı konuların bir hülasası ve değerlendirmesi yapılmıştır. Ek-1'de Ta'dîlu'l-ulûm ve metin tahkiki, Ek2'de ise Şerhu Ta'dîli'l-ulûm (Ta'dîlu'l-Mîzân) ve metin tahkiki yer almaktadır. Tez; inceleme, Şerhu Ta'dîli'l-ulûm (Ta'dîlu'l-Mîzân), Ta'dîlu'l-Mîzân'ın arapça takhik kısmı olmak üzere toplam 894 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation the manuscript of the logic section titled Ta'dîl al-Mîzân of a strong represantative of the Hanafi-Maturidi tradition, Sadr al-Sharia's work Ta'dîl al-ulûm, which consists of sections on logic, kalam, and astronomy; and the relevant explanation written on it by himself has been analyzed. Apart from an introduction and conclusion, the review section of the study consists of three main parts and two appendices. The First Part introduces the author, and discusses his biography, the era he lived in, personalities and teachers in the formation of his scientific acquis, his students, his works and his scholarly personality. In the Second Part forms an introductory framework to Tadil al-ulum and examines the work's manuscripts and its authenticity. The Third Part consists of a summary and analysis of topics discussed in Ta'dîl al-ulûm (Ta'dîl al-Mîzân). Appendix 1 includes the Arabic script of Ta'dil al-ulum and a textual tahqiq on it, while Appendix 2 includes the Arabic script of Sharh Ta'dil al-ulum (Ta'dîl al-Mîzân) and a textual tahqiq on it. The dissertation consists of analysis, Ta'dil al-ulum (Ta'dîl al-Mîzân) in Arabic and its textual tahqiq and Sharh Ta'dil al-ulum (Ta'dîl al-Mîzân) in Arabic and its textual tahqiq; a total of 894 pages.