Network meta analizi rastgele etki modellerinin farklı istatistiksel yazılımlardaki sonuçlarının değerlendirilmesi-bir simülasyon çalışması
Evaluation of the results of network meta analysis random effect models in different statistical software-a simulation study
- Tez No: 833434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜNEL KARADENİZ, DOÇ. DR. İLKAY DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Network meta analizi, literatürde yer alan aynı amaç ve yöntemle yürütülmüş ikiden fazla yöntemin karşılaştırıldığı çalışmaların sonuçlarını istatistiksel olarak birleştiren ve genel etki büyüklüğü tahmini elde etmeyi sağlayan bir analiz yöntemidir. Bu yöntemde amaç aynı anda birden çok yöntem arasında bir ağ oluşturup doğrudan ve dolaylı etki büyüklüğü kestirimlerini değerlendirmek, elde edilen birleştirilmiş etki büyüklüğü ile istatistiksel gücü arttırmak, çalışmalar arası tutarsızlıkları değerlendirmek ve en iyi yöntem etkinliğini belirlemektir. Bu tez çalışmasında son yıllarda popüler olan ve kanıt değeri en yüksek olan network meta analizinin farklı senaryolar altında uygulanabilirliğini tartışmak, R ve SAS programlarında belirli senaryolar doğrultusunda elde edilen sonuçları karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada üç yöntem (A, B, C) karşılaştırması için; farklı ağ yapılarını (kapalı ve açık) içeren, farklı çalışma sayılarına (dengeli (5-5-5; 10-10-10 / 5-5; 10-10) veya dengesiz (5-5-1; 5-5-10 / 5-1; 5-10)), farklı örneklem büyüklüğüne (n=30, 50, 100) ve farklı heterojeniteye (I2
Özet (Çeviri)
Network meta analysis is an analysis method that statistically combines the results of studies conducted with the same purpose and method in the literature in which more than two methods are compared, and provides an overall effect size estimation. In this method, the aim is to create a network between multiple methods at the same time and evaluate the direct and indirect effect size estimations, increase the statistical power with the combined effect size obtained, evaluate the inconsistencies between studies and determine the best method effectiveness. In this thesis, it is aimed to discuss the applicability of network meta-analysis, which has been popular in recent years and has the highest evidence value, under different scenarios and to compare the results obtained in R and SAS programs in accordance with certain scenarios. In this study, in the comparison of three methods (A, B, C); including different network structures (closed and open) a 1000 replicates simulation was carried out under scenarios with different number of studies (balanced (5-5-5;10-10-10 / 5¬ 5; 10-10) or unbalanced (5-5-1; 5-5-10) / 5-1; 5-10)), with different sample sizes (n=30, 50, 100) and with different heterogeneity (I2