Örgütsel özdeşleşmenin öncülleri ve ardılları üzerine bir meta analiz çalışması
A meta-analysis study on the antecedent and consequences of organizational identification
  1. Tez No: 640849
  2. Yazar: SEVAL AKSOY KÜRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 802
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ulusal yazında örgütsel özdeşleşme ile örgütsel özdeşleşmenin öncülleri ve ardılları arasındaki ilişkiyi inceleyen bireysel çalışmaların toplam etkisini meta-analizi yöntemiyle belirlemektir. Bu amaçla, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezi, Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (Ulakbim), Dergipark, Google Schoolar veri tabanlarında belirlenen anahtar kelimelerle (örgütsel özdeşleşme, örgütle özdeşleşme, örgütsel özdeşim, örgütle özdeşim, örgütsel kimlik, örgütsel kimliklenme, organizational identification, organizational idendity) lisansüstü tezler ve makaleler taranmıştır. Ulusal yazında şimdiye kadar bu ilişkiler üzerine yapılmış bir meta-analizi çalışması olmadığından 2019 yılının Aralık ayı dâhil olmak üzere; Türkçe ve/veya İngilizce yayınlanmış ve/veya yayınlanmamış tüm bireysel çalışmalar, bu meta-analizi çalışmasının evrenini oluşturmaktadır. Konferans, kongre veya sempozyum metinleri, makaleler ve lisansüstü tezlerde olduğu kadar hassas bir hakem değerlendirmesinden geçmediğinden dolayı meta-analizine dahil edilmemiştir. Yapılan yazın taraması sonucunda bu meta-analizi çalışmasına bazı değişkenlerin alt boyutları olmak üzere toplam 56 değişken , 573 bireysel çalışma dahil edilmiştir. Yapılan tüm meta-analizlerinde etki büyüklüğünün hesaplanması için rastgele etki modeli kullanılmıştır. Ayrıca, yayın yılı ve yayın türü, yapıldığı sektör, kullanılan ölçeklere bağlı olarak araştırmaya dahil edilen çalışmalarda herhangi bir farklılığın olup olmadığına bakılmak amacıyla moderatör etki analizleri yapılmıştır. Çalışmada Word, Excel, SPSS, Comprehensive Meta Analysis paket programlarından faydalanılmıştır. Yapılan bu meta-analizi çalışmasıyla, örgütsel özdeşleşmenin öncülleri ve ardıllarının incelenmiş olduğu bireysel çalışmalardan elde edilen ilişkiler nicel olarak analiz edilmiştir. Örgütsel özdeşleşmenin bu meta-analizi kapsamındaki değişkenlerle (örgütsel vatandaşlık davranışları, örgütsel bağlılık, işe adanmışlık, vd.) genel anlamda pozitif yönde ilişkisinin olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the total effect of individual studies examining the relationship between organizational identification and organizational identification's antecedents and consequences in the literature by the meta-analysis method. For this purpose, postgraduate theses and articles with keywords (organizational identification, organizational identity) determined in Council of Higher Education (CoHE) National Thesis Center, Turkish Academic Network and Information Center (Ulakbim), Dergipark, Google Scholar databases were scanned. Since there is no meta-analysis study on these relations in the national literature so far, including December 2019; all individual studies published and/or unpublished in Turkish and/or English constitute the universe of this meta-analysis study. Conferences, congress or symposium texts are not included in the meta-analysis since they do not undergo a sensitive referee evaluation as well as in articles and postgraduate theses. As a result of the literature review, 56 variables, 573 individual studies, including sub-dimensions of some variables, were included in this meta-analysis study. In all meta-analyses, the random effect model was used to calculate the effect size. Also, depending on the publication year and type of publication, the sector in which it was made, and the scales used, moderator impact analyzes were conducted to see if there were any differences in the studies included in the research. In the study, Word, Excel, SPSS 24.00, Comprehensive Meta-Analysis package programs were used. With this meta-analysis study, the relationships obtained from individual studies in which the antecedents and consequences of organizational identification were examined were quantitatively analyzed. It is understood that organizational identification has a positive relationship in general with the variables (organizational citizenship behavior, organizational commitment, job engagement, etc.) in this meta-analysis.