Sınıf öğretmenlerinin steam (fen-teknoloji-mühendislik-sanat-matematik) tutumlarının incelenmesi
Examination of classroom teachers' steam (science-technology-engineering-art-mathematics) attitudes
  1. Tez No: 833436
  2. Yazar: GÜRKAN GÜZELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE YASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin STEAM (science-technology-engineering-art-mathematics) tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden, tarama araştırması ile desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunda, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Hatay ili merkez ilçesinde devlet ilkokullarında görev alan 253 sınıf öğretmeni yer almaktadır. Bu araştırmada, veri toplama aracı olarak“STEAM (science-technology-engineering-art-mathematics) Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizleri, SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde, aritmetik ortalama, frekans, yüzde, T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre sınıf öğretmenlerinin STEAM tutumlarının fazla düzeyde olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin STEAM tutumlarında cinsiyet, değişkenine göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. STEAM tutumlarının öğrenim durumu, mesleki kıdem, STEAM eğitimi alma durumu ve STEAM eğitimini uygulama durumu değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık görülmüştür. STEAM eğitimi konusunda tüm sınıf öğretmenlerine, STEAM eğitiminin verilmesinin gerekli olduğu düşünülmekte ve STEAM temelli uygulamaların önemli olduğu bilgilendirici seminerler düzenlenmesinin gerekli olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the STEAM (science-technology-engineering-art-mathematics) attitudes of classroom teachers. The study was designed with survey research, one of the quantitative research methods. In the study group of the research, there are 253 classroom teachers working in public primary schools in the central district of Hatay province in the 2022-2023 academic year. In this study,“STEAM (science-technology-engineering-art-mathematics) Attitude Scale”was used as a data collection tool. Analysis of the research data was made using the SPSS 26.0 package program. In the analysis of the data, arithmetic mean, frequency, percentage, T-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used. According to the findings of the study, it was found that the STEAM attitudes of the classroom teachers were high. There was no significant difference in the STEAM attitudes of the teachers according to the gender variable. There was a significant difference in STEAM attitudes according to the variables of educational status, professional seniority, receiving STEAM education and applying STEAM education. It is thought that it is necessary to provide STEAM education to all classroom teachers on STEAM education, and it has been stated that it is necessary to organize informative seminars where STEAM-based applications are important.