Üniversite kampüslerinde evrensel tasarım: Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü örneği
Universal desing in universities campuses: Example of Çankırı Karatekin University Uluyazı Campus
- Tez No: 833444
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, üniversite kampüslerinde bulunan engelli öğrenci ve diğer engelli kampüs kullanıcılarının sosyal, kültürel, mesleki ve eğitim gibi toplumsal yaşam alanlarına eşit katılımının, ayrıca bilgi ve iletişim araçlarına eşit erişiminin sağlanmasının gerekliliğini vurgulamak, Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Uluyazı Kampüsü içerisinde bulunan tüm engelli bireylerin karşılaştıkları sorunları ortaya koyarak herkes için tasarım anlayışı kapsamında özellikle geleceğin nesli genç bireylerin yetiştirilmesinde önemli konuma sahip olan araştırma alanındaki ders dışı yoğun kullanıma sahip açık, yarı açık ve kapalı kamusal alanların saptanıp kamusal dış mekân tasarımında uygulanması gereken standartlar ve evrensel tasarım ilkeleri kapsamında tüm kullanıcılar için eşit kullanım ve engelsiz erişim olanaklarını tespit etmek ve peyzaj mimarlığı meslek disiplinine yönelik öneriler geliştirmektir. Çalışma kapsamında, araştırmanın amacı doğrultusunda araştırma alanına ilişkin veriler toplanmış, kampüs alanı içerisinde bulunan tüm engelli bireylerin karşılaştıkları sorunlar ortaya konmuş, belirlenen mekân ve kullanımların kamusal dış mekân tasarımında uygulanması gereken standartlar ve evrensel tasarım ilkelerine uygunluğu irdelenmiş ve uygun olmayan kullanımlar için çeşitli çözüm önerileri geliştirilmiştir. Ayrıca, Uluyazı kampüsü içerisinde özellikle engelli bireyler açısından sorun oluşturan pilot bir alan belirlenip öneri peyzaj tasarım projesi hazırlanarak üç boyutlu proje görselleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to emphasize the necessity of equal participation of disabled students and other disabled campus users in social, cultural, professional, and educational aspects of communal life, as well as ensuring equal access to information and communication tools, to determine equal use and barrier-free access opportunities for all users within the scope of the standards and universal design principles that should be applied in public outdoor design and within the scope of Design for All by revealing the problems faced by all disabled individuals in Çankırı Karatekin University (CAKU) Uluyazı Campus and by identifying open, semi-open and closed public spaces with intensive extracurricular use in the research area, which has an important role in raising young individuals of the future generation, and to develop recommendations for the discipline of landscape architecture. Within the scope of the study, data related to the research area has been collected in line with the purpose of the research, the problems faced by all disabled individuals in the campus area have been revealed, the compliance of the determined spaces and uses with the standards and universal design principles that should be applied in public outdoor design has been examined, and various solutions have been developed for inappropriate uses. In addition, three-dimensional project visuals were created after a pilot area within the Uluyazı campus, which poses a problem especially for disabled individuals, was determined and the proposed landscape design project was prepared.