Kültürel mirasın korunmasında yeniden işlevlendirmenin önemi ve Müze Gazhane örneğinde değerlendirmesi
The importance of renovation in conservation of cultural heritage and evaluation in the example of the Museum Gazhane
  1. Tez No: 833468
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFERAH ÇORAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tarihi yapıların varlığını sürdürebilmesi için, özgün işlevlerinin günümüz koşullarında yeterli olamadığı durumlarda yeni işlevler kazandırılarak gelecek nesillere aktarmak önemli bir koruma yöntemidir. Özellikle üretim faaliyetlerinin durması sonucunda ekonomik değerlerini yitiren ancak kültürel, estetik ve belgesel değerleriyle yaşatılması gereken endüstriyel miras alanlarının, sahip oldukları mevcut doğal ve kültürel değerlerin kamusal enerjilerle desteklenerek günümüzde sürdürülebilmeleri bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Tarihi yapıların gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılmasının incelendiği bu çalışma beş bölüm olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, çalışmanın kapsamı ve çalışmanın yöntemine yer verilmiştir. İkinci bölümde; kültürel miras, endüstri mirası, koruma kavramı ve bu kavramaların önemine ve gerekliliğine vurgu yapılmıştır. Yeniden işlevlendirme tekniğinin, tarihi yapıların korunmasındaki önemi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi aşamasında ele alınması gereken faktörler; tarihi, fiziksel ve çevresel olarak ele alınarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; endüstri mirasının yeniden işlevlendirilmesi konusu Hasanpaşa Gazhanesinin Müze Gazhaneye dönüşümü örneği incelenerek ele alınmıştır. Hasanpaşa Gazhanesinin restorasyon çalışmalarından önceki durumu ve günümüzdeki kullanımına yönelik yapılmış yeniden işlevlendirme çalışmaları, güncel kullanımı açıklanarak değerlendirilmiştir. Beşinci bölüm olan sonuç bölümünde kültürel miras korumanın önemi ve mirasın günümüz çağdaş yaşamına adapte edilmesinin önem ve gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to maintain the presence of historical structures, it is an important method of protection to bring new functions in cases where the original functions are not enough in today's conditions. The subject of this thesis is, to sustain culturally, aesthetically and, documentarily valuable industrial heritage areas, which lost their economical values as a result of the cessation of production activities, should be kept alive by supporting their natural and cultural values with public energies.This study has been prepared in five chapters to examine the process of transferring historical buildings properly to future generations.The first chapter includes purpose, scope and, method of this study.In the second chapter, cultural heritage, ,industrial heritage, the concept of conservation and the the importance and necessity of these terms are emphasized, and the importance of re-functioning technique in the preservation of historical buildings is explained.In the third chapter, factors that need to be addressed during the re-functioning of historical buildings, explained in terms of historical, physical and environmental aspects.In the fourth chapter, the subject of re-functioning of the industrial heritage has been discussed by examining the transformation of Gazhane of Hasanpaşa into Museum Gazhane. The situation before the restoration works of Gazhane of Hasanpaşa and the re-functioning studies made for its current use were evaluated by explaining its actual status. In the fifth chapter, as a conclusion, the importance of cultural heritage conservation and the importance and necessity of adapting heritage to contemporary life are emphasized.