1929 Ekonomik Buhranı'nın geride bıraktıkları: Gazetelerde ekonomik kaynaklı suç havadisleri
The releases of the economic decrease of 1929: Economical Crimes in the newspapers
- Tez No: 833469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Her toplum ve dönemde suç kavramına sosyo-ekonomik bir sorun gözüyle bakılmıştır. Bu nedenle suçu etkileyen faktörlerin neler olabileceği hususu birçok çalışmaya konu olmuştur. Suçu orijinine alan çalışmalarda; ekonomik krizlerin suç kavramını etkileyen önemli bir faktör olduğu ve kriz dönemlerinde suç oranlarının arttığı ifade edilmektedir. Bu çalışmada, ekonomik kaynaklı ortaya çıkan suç havadislerinin tasniflenmesi amacıyla, 1929 Ekonomik Buhranı öncesi ve sonrasındaki Cumhuriyet Gazetesi sayfalarına yansımış olan haberler hırsızlık, kaçakçılık, dolandırıcılık ve yankesicilik adı altında gruplandırılarak ele alınmıştır. 1929 Ekonomik Buhranı öncesi ve sonrası dönemler arasında karşılaştırma yapılabilmesi için esas alınan dönem 1929 Ocak-1932 Aralık olarak belirlenmiştir. İçerik analizi yönteminden faydalanılarak yapılan tasnifleme sonucunda, Türkiye'de 1929 Ekonomik Buhranı öncesine göre buhran sonrasında ekonomik kaynaklı işlenen suç vakalarının arttığını gösteren birçok habere rastlanmıştır. Özellikle buhran öncesi ve sonrası dönem kıyaslandığında, buhran öncesine göre sonrasında hırsızlık suçlarında oransal bir azalışın, kaçakçılık suçlarında ise önemli artışın söz konusu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In every society and period, the concept of crime has been viewed as a socio- economic problem. For this reason, the issue of what factors may affect crime has been the subject of many studies. In the studies that take crime to its origin, it is stated that economic crises are an important factor affecting the concept of crime and crime rates increase during crisis periods. In this study, in order to classify the economic related crime news, the news that were reflected in the pages of the Cumhuriyet newspaper before and after the 1929 Economic Depression were grouped under the names of theft, smuggling, fraud and pickpocketing. In order to make a comparison between the periods before and after the 1929 Economic Depression, the period taken as a basis was determined as 1929 January-1932 December. As a result of the classification made by using the content analysis method, many news showing that the cases of economic- based crimes increased after the 1929 Economic Depression in Turkey. Especially when the period before and after the depression is compared, it has been determined that there is a proportional decrease in theft crimes and a significant increase in smuggling crimes compared to the pre-depression period.