Rize ve Trabzon illerinde deniz dolgularının etüdü
Investigation of sea fillings in Rize and Trabzon
  1. Tez No: 83350
  2. Yazar: DOĞANAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Doğu Karadeniz Bölgesi' nde özellikle Rize, Trabzon illerinde ve ilçelerinde yerleşim alanlarının kısıtlı olmasından dolayı ve nüfusun her geçen gün artması neticesinde, şehirde yerleşim alanlarına ihtiyaç olmuştur. Bu yerleşim alanları sahilden dağlara doğru yayılmak şeklinde uygulanabilmesi mümkündür. Fakat dönemin idarecileri bu şekilde bir şehirleşme yerine denizin doldurularak yerleşim alanı kazanılmasını tercih etmişlerdir. Dolgu yapılarak alan kazanılırken bazı durumlar gözden kaçırılmıştır. Bu durumlar şunlardır: Dolguların kıyı hidrodinamik dengesine etkisi nasıl olacaktır ve şehrin gelişimine ne gibi katkıları veya sakıncaları olacaktır. Rize, Trabzon illerinde ve ilçelerinde yapılan deniz dolguları, geçmişten günümüze kadar uzanan uzun bir periyot içerisinde gerçekleşmiştir. Günümüzde bu dolgular halen devam etmektedir. Bu tezde yapılan araştırmalar ve çalışmalar yedi ana kısım ve bir ek kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, yapılan çalışmanın amaç ve kapsamı hakkında genel bilgiler verilerek kıyı yasası ve uygulamalarıyla ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci kısımda, kıyı koruma yapılarından, deniz dolgularının kıyı hidrodinamik dengesini nasıl etkilediği incelenmiştir. Üçüncü kısımda, deniz dolgularıyla alan kazanılması ve bu alanların nasıl kullanıldığı araştırılmıştır. Dördüncü kısımda, Rize ve Trabzon illerinde arazi ihtiyacı ve bu ihtiyacın dolgularla giderilmesi bulguları elde edilmiştir. Beşinci kısımda, deniz dolgularının kıyı hidrodinamik dengesinin irdelenmesi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Altıncı kısımda bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar ve yedinci kısımda da öneriler sunulmuştur. Ek kısımda ise, Rize ve Trabzon illerinden dolgu öncesi ve dolgu sonrası karşılaştırmalı fotoğraflara yer verilmiş ve kıyı dolgularının imar haritaları gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kıyı yasası, kıyı hidrodinamik dengesi, deniz dolguları ve sediment taşınımı.
Özet (Çeviri)
Summary Investigation Of Sea Fillings In Rize And Trabzon The new settlement areas had been needed in the eastern Black Sea region, especially in Rize, Trabzon and around these cities because of the restricted settlement and increasing population It is possible to stretch these new settlements out from coasts towards mountains. Instead of this kind of settling, the administrators have preferred getting more and more areas by filling the sea. Some situations have not taken into consideration while getting more new settlement areas by filling the sea. These situations are as follows: How will the effects of fillings be on the coast hydrodynamic equilibrium? And what will advantages and disadvantages be on the developing of the city? Up to now fillings made in Rize and Trabzon have come true in a long period of time and these fillings are still going on. Research and studies in this thesis contain seven main chapters and an appendix. In the first chapter, some knowledge has been given about purpose and embrace of this study, Coast law and its application have been presented. In the second chapter, shore protection structures and the effects of the sea fillings on coastal hydrodynamic are examined. In the third chapter, getting areas by sea fillings and how to use these areas have been researched. In the fourth chapter, the need of areas in Rize and Trabzon, is researched. In the fifth chapter, the effects of sea fillings on coastal hydrodynamic balance are examined. The conclusions of this study and suggestions are given in the sixth and seventh respectively. In the appendix, pre-fillings photos are compared with post-fillings photos in Rize and Trabzon. The reconstruction maps of sea fillings have been given. Key Words : Coastal law, coastal hydrodynamic balance, sea fillings and sediment transport. vi