Heremites vittatus (Olivier, 1804) türünde embriyogenez süresince kafatası kemiklerinin ossifikasyonunun (farklı iskelet yöntemleriyle) incelenmesi ve diğer türlerle karşılaştırması
Investigation of ossification of skull bones during embryogenesis in Heremites vittatus (Olivier, 1804) with different skeletal methods and comparison with other species
  1. Tez No: 833516
  2. Yazar: KÜBRA OĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILDIRIM CAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Zooloji, Biology, Histology and Embryology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Embriyonik gelişim çalışmaları canlı grupları arasındaki benzerlik ve farklılıkların yorumlanmasında önemli bir yere sahiptir. Squamatlar çok çeşitli canlı grubunu temsil etmelerine rağmen; söz konusu grup ile ilgili yapılan gelişimsel çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışma Scincidae familyasından Şeritli Kertenkele olarak bilinen Heremites vittatus (Oliver, 1804) türünün Dufaure ve Hubert (1961) embriyonik gelişim tablosuna göre iskelet elemanlarının ossifikasyon sırasını ortaya koymaktadır.. Çalışmada kullanılan H. vittatus türüne ait bireyler Dokuz Eylül Üniversitesi, Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde bulunan müze örnekleridir. Dufaure ve Hubert (1961)'in embriyonik gelişim tablosuna göre toplam 31 embriyo incelenmiştir. Embriyolar literaturde yaygın olarak kullanılan ekstremiteler, faringeal kemerler, pigmentasyon, göz ve beyin gibi dış morfolojik özelliklere göre ışık mikroskobu altında incelenmiştir. Diğer kertenkele türleri ile yapılan karşılaştırmalar ile H. vittatus embriyolarının benzer ve korunmuş bir embriyonik gelişim gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. İlk evrelerde tomurcuk şeklinde gözlenen ekstremiteler, 39. evrede gelişimini tamamlamıştır. Diğer türlerin aksine, arka bacakların büyümesi ön bacakların gelişmesinden önce meydana gelmektedir. 41. evrede tüm vücut pulları tamamlanmıştır. 39. evrede pigmentasyon benekler halinde başlamış, geç evrelerde büyümesini tamamlamış ve daha koyu renkte gözlenmiştir. Embriyonik kafatasının gelişimi incelendiğinde kemikleşme sürecinin diğer türlerden farklı olduğu tespit edilmiştir. Neurocranium elementleri, diğer türlerin aksine 40. evrede ossifikasyona uğramaktadır.
Özet (Çeviri)
Embryonic development studies have an important place in interpreting the similarities and differences between living groups. Although squamates represent a very diverse group of living things; the number of developmental studies on this group is quite restrict. This study reveals the ossification order of the skeletal elements of the species Heremites vittatus (Oliver, 1804), known as the Banded Lizard from the Scincidae family, according to the embryonic development table of Dufaure and Hubert (1961).The individuals of H. vittatus species used in the study are museum specimens located at Dokuz Eylül University, Fauna and Flora Research and Application Center. A total of 31 embryos were examined according to the embryonic development table of Dufaure and Hubert (1961). Embryos were examined under a light microscope according to external morphological features such as limbs, pharyngeal arches, pigmentation, eyes and brain, which are commonly used in the literature. Comparisons with other lizard species have revealed that H. vittatus embryos show a similar and preserved embryonic development. The extremities, which were observed as buds in the first stages, completed their development in the 39th stage. Unlike other species, the growth of the hind legs occurs before the development of the front legs. In the stage 41, all body scales were completed. Pigmentation started as spots in the 39th stage, completed its growth in the late stages and was observed in a darker color. When the development of the embryonic skull was examined, it was determined that the ossification process was different from other species. Neurocranium elements undergo ossification in the 40th stage, unlike other species.