Sivas ili herpetofaunası
Si̇vas province herpetofauna
- Tez No: 684592
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURSALI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sivas ili, İran-Turan floristik bölgesi ve Avrupa–Sibirya floristik bölgesinin kesişiminde olması, Doğu Anadolu ve Karadeniz iklimleri arasında bir geçit yeri oluşu, yüzölçümünün çok büyük olması, sucul habitatlar açısından zengin olması, jeolojik ve coğrafyasının çeşitlilik göstermesi gibi birçok nedenden ötürü oldukça yüksek biyoçeşitliliğe sahiptir. Sivas ilinin herpetofaunasının ortaya çıkartılması amacıyla, Mart 2016- Aralık 2020 tarihleri arasında düzenli olarak yılın tüm aylarında arazi çalışmaları yapılmış ve çalışma sonucunda 8'i amfibi, 31'i sürüngen olmak üzere toplam 15 familyadan (Bufonidae, Hylidae, Pelobatidae, Ranidae, Salamandridae, Emydidae, Geoemydidae, Testudinidae, Agamidae, Geckonidae, Lacertidae, Boidae, Scincidae, Colubridae, Viperidae) 38 tür kaydedilmiştir. Bulunan türlerden Hyla orientalis, Pelobates syriacus, Mertensiella caucasica, Mediodactylus kotschyi, Apathya cappadocica, Eryx jaculus, Elaphe sauromates, Platyceps najadum ve Telescopus fallax türleri Sivas ili için ilk kez kaydedilmiştir. Ayrıca Rana macrocnemis, Salamandra infraimmaculata, Emys orbicularis, Mauremys caspica, Testudo graeca, Stellagama stellio, Trapelus lessonae, Apathya cappadocica, Darevskia rudis, Ophisops elegans, Eumeces schneideri, Heremites vittatus, Dolichophis caspius, Dolichophis schmidti, Natrix natrix, Natrix tessellata, Zamenis hohenackeri, Macrovipera lebetina, Montivipera albizona ve Vipera ammodytes transcaucasiana türleri için ise yeni lokaliteler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sivas province has a very high biodiversity due to many reasons such as being at the intersection of Iran-Turan floristic region and Europe-Siberian floristic region, being a gateway between Eastern Anatolia and Black Sea climates, having very large surface area and rich aquatic habitats, and showing geological and geographical diversity. In order to reveal the herpetofauna of Sivas province, field studies were carried out regularly in all months of between March 2016 and December 2020. As a result of the study, a total of 38 species belonging to 15 families (Bufonidae, Hylidae, Pelobatidae, Ranidae, Salamandridae, Emydidae, Geoemydidae, Testudinidae, Agamidae, Geckonidae, Lacertidae, Boidae, Scincidae, Colubridae, Viperidae) were recorded. Among the species detected, Hyla orientalis, Pelobates syriacus, Mertensiella caucasica, Mediodactylus kotschyi, Apathya cappadocica, Eryx jaculus, Elaphe sauromates, Platyceps najadum and Telescopus fallax were recorded for the first time in Sivas province. Also new localities were recorded for Rana macrocnemis, Salamandra infraimmaculata, Emys orbicularis, Mauremys caspica, Testudo graeca, Stellagama stellio, Trapelus lessonae, Apathya cappadocica, Darevskia rudis, Ophisops elegans, Eumeces schneideri, Heremites vittatus, Dolichophis caspius, Dolichophis schmidti, Natrix natrix, Natrix tessellata, Zamenis hohenackeri, Macrovipera lebetina, Montivipera albizona and Vipera ammodytes transcaucasiana.