Effect of the waste glass on engineering properties of a bentonite
Atik camın bentonitin mühendislik özellikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 833539
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez, bentonit-cam karışımlarının bazı mühendislik özelliklerini sunmaktadır. İki farklı dane çapı dağılımına sahip (İnce atık cam-FWG ve kaba atık cam-CWG) atık cam (WG) %0, %10, %20, %30 ve %40 oranlarında bentonit ile karıştırılmıştır. Numuneler üzerinde sıkıştırma, düşen koni, konsolidasyon, direk kesme, dağılma, çifte hidrometre, serbest basınç (UC) ve bender eleman (BE) testlerini içeren bir dizi laboratuvar testi yapılmıştır. Test sonuçları, WG ilavelerinin bentonitin en büyük kuru birim ağırlığını (γdmax) arttırdığını göstermiştir. Konsolidasyon test sonuçları, WG ilaveleri ile bentonitin boşluk oranında azalma göstermektedir. Numuneler arasında en büyük serbest basınç dayanımı (qu) değeri, bentonit-%30 CWG karışımında elde edilmiştir. Bentonitin içsel sürtünme açısı %30 WG içeriğine kadar artmış ve sonra azalmıştır. Bentonitin dinamik viskozitesi ve dispersiyon potansiyeli, WG ilaveleri ile azalmıştır. Bentonitin kayma dalgası hızı (vs) ve sıkıştırma dalgası hızı (vp) değerleri WG ilaveleri ile artmıştır. Numunelerin vp/vs oranı 2,0 ile 2,5 arasında değişirken, Poisson oranları (υ) 0,33 ile 0,40 arasında elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca %0, %10, %20, %30, %40 ve %50 karışım oranlarında kullanılan orta plastik siltin (ML) bir kumun üç eksenli davranışı üzerindeki etkisi de sunulmuştur. Drenajsız üç eksenli (CU) testleri, ML ilavelerinin Narlı kumunun deviatörik gerilmesinin azalttığını göstermiştir. Bunun yanında ML ilaveleri ile karışımlar daha çok hacimsel daralma davranışı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents some engineering properties of bentonite-glass mixtures. The waste glass (WG) with two different sizes (Fine WG-FWG and Coarse WG-CWG) was mixed with bentonite at ratios of 0%, 10%, 20%, 30%, and 40%. A series of laboratory tests including compaction, fall-cone, consolidation, direct shear, crumb, double hydrometer, viscosity, unconfined compression (UC), and bender element (BE) tests were performed on the specimens. Testing results showed that WG additions increased the maximum dry unit weight (γdmax) of bentonite. Consolidation testing results showed decrement in void ratio with WG additions. Maximum unconfined compressive strength (qu) value of the specimens was obtained at bentonite-30% CWG mixture. Angle of internal friction of bentonite increased until 30% WG content and then decreased. The dynamic viscosity and dispersion potential of bentonite decreased with WG additions. Shear wave velocity (vs) and compressional wave velocity (vp) values of bentonite increased with WG additions. The vp to vs ratio of the specimens varied between 2.0 and 2.5, thus, yielding Poisson's ratios (υ) from 0.33 to 0.40. Effect of a medium plastic silt (ML) at 0%, 10%, 20%, 30%, 40%, and 50% mixture ratios on the triaxial behavior of a sand were also presented. The undrained triaxial tests (CU) tests showed that addition of ML decreased the deviatoric stress of Narlı sand. Furthermore, mixtures with the ML showed more contractive behaviour.