Experimental investigation of split air conditioner indoor unit with fresh air
Taze hava almalı split klima iç ünitesinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 833540
  2. Yazar: ERDEM SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, split klimalarda taze hava alma sistemlerinin deneysel yöntemlerle incelenmesi ve geliştirilmesidir. Bu anlamda split klima ünitesine ek bir taze hava alma modülünün, split klima akış yapısına ve iklimlendirme performansına etkileri irdelenmiştir. Bu çalışma kapsamında ilk etapta, insanların içinde yaşadığı kapalı ortamların ihtiyaç duyduğu taze hava miktarı, global ölçekte kabul görmüş olan standartlarda yer alan tablolar ve denklemler yardımıyla hesaplanmıştır. Elde edilen bu değerler kullanılarak, kişilerin kullanım alanı olan iç ortama taşınacak olan taze hava miktarını ve bu taze havayı iç ortama taşıyabilecek yeterlilikte santrifüj fanlar belirlenmiştir ve fan tedarikçisi firmalardan getirtilmiştir. Santrifüj fanlara uygun bir taze hava alma modülü tasarlanmıştır ve taze havayı temizleyecek olan özel filtre sistemleri için en uygun olan yer ve sıra düzeni hesaplanmıştır. Devamında tasarlanan ve prototip üretimi yapılan bu taze hava alma modülü split klimaya eklenerek, split klima ve taze hava alma modülünün akış yapısı Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçümü (PGHÖ) yöntemiyle deneysel olarak incelenmiştir, sonrasında sonuçlar değerlendirilerek taze hava alma modülü için geliştirme ve optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Geliştirilen bu taze hava alma modülü ile split klima ünitesinin bütünü, Performans Test Laboratuvarlarında (PTC) kapasite yönünden testlere alınmıştır. Çalışma sonucu taze hava alma modülünün en verimli tasarımı ve split klimaya entegrasyonu yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı sanayi kuruluşunun ürün gamına yeni bir ürün kazandırılarak ticari fayda sağlanmakla beraber, akademik camiaya ve literatüre değerli katkılar sağlayacak bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and develop fresh air intake systems in split air conditioners with experimental methods. In this sense, the effects of a fresh air intake module on the split air conditioners' airflow structure and air conditioning performance were examined. Within the scope of this study, firstly, the amount of fresh air needed by the indoor environments where people live was calculated with the help of the tables and equations in the globally accepted standards. Using these values, the amount of fresh air to be transported to the indoor area, which is the usage area of the people, and centrifugal fans capable of carrying this fresh air to the indoor environment were determined, and these fans were brought from the fan supplier companies. A fresh air intake module suitable for centrifugal fans has been designed, and the most suitable place and row arrangement has been calculated for unique filter systems that will clean the fresh air. This fresh air intake module was designed and produced as a prototype and added to the split air conditioner. The flow structure of the split air conditioner and fresh air intake module was tested experimentally by the Particle Image Velocimetry (PIV) method. Development and optimization studies were carried out for the fresh air intake module by evaluating the results. With this developed fresh air intake module, the whole split air conditioner unit was tested in Performance Test Laboratories (PTC) regarding air conditioning capacity. As a result of the study, the most efficient design of the fresh air intake module and its integration into the split air conditioner was made. A new product has been added to the product range of the industrial institution where the study was conducted, and a study has been made that will make valuable contributions to the academic community and literature.