Development of laboratory tests on performances of antifouling paints
Antifouling boyaların performanslarına yönelik laboratuvar testlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 833538
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Deniz Bilimleri, Biochemistry, Biotechnology, Marine Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Denizsel biyofouling, deniz ekosisteminde yüzeylerin üzerinde organizmaların birikmesidir. Biyofouling olayının denizsel endüstriler üzerine ciddi olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle de biyofouling sorunuyla başa çıkmak için antifouling boyalar kullanılmaktadır. Ancak bu boyalar kullanılmadan önce performanslarının ve mekanik özelliklerinin test edilmesi gerekmektedir. Barnacle adhezyon kuvveti ve alan testleri kullanılan performans testlerinden bazılarıdır. Barnacle adhezyon kuvveti testinde, yüzeye tutunan canlılar mekanik kuvvet uygulanarak yüzeyden koparılır. Bu tez çalışmasında alan denemesi sonucunda yüzeylere kuvvetli bir şekilde tutunduğu gözlenen Amphibalanus amphitrite türünün adhezyon kuvvetleri incelenmiştir. Bunlara ek olarak, moleküler yanaştırma yöntemi ile barnacle çimento proteini ile abiyetik asidin etkileşimi incelenmiştir. Alan denemesi sonunda denizden çıkarılan plakalar üzerinde barnacle ve sahte barnacle adhezyon testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan testler sonucunda yüzeyden kopma kuvveti ile barnacle çapı arasında yüksek korelasyon katsayıları bulunmuştur. Ayrıca 12 numaralı kaplama üzerinde gerçekleştirilen testlerde çok yakın barnacle ve sahte barnacle adhezyon kuvveti sonuçları elde edilmiştir. Moleküler yanaştırma analizi sonuçlarında ise abiyetik asidin, barnacle çimento proteinindeki oyuklara yüksek afinite ile bağlandığı bulunmuştur. Bu tez, A. amphitrite türünün Ege Denizi'ndeki rosin tabanlı selfpolishing antifouling boyalar üzerindeki adhezyon kuvveti ile ilgili ilk verileri içermektedir ve moleküler yanaştırma teknolojisinin antifouling boya üretiminde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Marine biofouling is the attachment of organisms on the surfaces found in the marine ecosystem. Biofouling has serious adverse effects on marine industries. Therefore, antifouling paints are used to deal with the biofouling. But before using, their performance and mechanical properties need to be tested. Field and barnacle adhesion strength tests are some of the performance tests used. In the barnacle adhesion strength test, organisms that adhere to the surface are detached by applying mechanical force. In this thesis, the adhesion strength of the Amphibalanus amphitrite, which adhere strongly to the surfaces as a result of the field test were investigated. In addition, the interaction of barnacle cement protein and abietic acid with molecular docking was investigated. At the end of the field test, barnacle and pseudobarnacle adhesion tests were performed on the plates removed from the sea. As a result of the tests, high correlation coefficients were found between the removing strength and the diameter. In addition, very similar barnacle and pseudobarnacle adhesion strength data were obtained in the tests performed on the coating 12. Moreover, in the results of molecular docking analysis, abietic acid was found to bind to cavities in barnacle cement protein with high affinity. This thesis includes the first data on the adhesion strength of A. amphitrite on rosin-based self-polishing antifouling paints in the Aegean Sea and shows that molecular docking technology can be used in the production of antifouling paints.