An invariant mass method for the energy calibration ofneutral pions
Yüksüz pıonların enerji kalibrasyonu için değişmez kütleyöntemi
- Tez No: 833543
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA BEDDALL, DOÇ. DR. ANDREW JOHN BEDDALL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ALEPH verilerinde nötr pionlar kötü kalibrasyon nedeniyle sorun yaşamaktadır. 1990'larda LEP çarpıştırıcısındaki ALEPH deneyinden toplanan veriler, parçacık fiziğinde yeni veya geliştirilmiş hassas ölçümler sağlama potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, ALEPH verilerinin kalitesini daha da iyileştirmek için nötr pionlara küresel kütle kısıtlamasına dayalı bir enerji kalibrasyonu uygulanmıştır. Kalibrasyon, foton enerjilerini, yeniden oluşturulmuş ortalama kütlenin nominal pion kütlesine eşit olacak şekilde bir ölçekle, değiştirerek elde edilir. Yeniden oluşturulan nötr pion kütlesinin enerji ile ilişkilendirildiği gözlemlendiğinden, hem simüle edilmiş hem de gerçek veriler için bağımsız olarak 50 enerji aralığı için bireysel ölçekler belirlenir ve dört π 0 tipolojisi dikkate alınır. Bu prosedürün pion enerji çözünürlüğünü ve simüle edilmiş ve gerçek veriler arasındaki uyuşmayı iyileştirdiğini gösteriyoruz. Bu kalibrasyonun, parçacık üretimi ölçümlerinde iyileştirilmiş istatistiksel anlamlılığa yol açması ve bu analizlerdeki sis- tematik hataların azaltılmasına yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Data collected in the 1990's from the ALEPH experiment at the LEP collider still has potential to provide new or improved precision measurements in particle physics. In the ALEPH data neutral pions suffer from poor calibration. In this study, an energy calibration based on a global mass constraint is applied to neutral pions in order to further improve the quality of ALEPH data. The calibration is obtained by modifying photon energies with a scale such that the mean reconstructed mass is equal to the nominal pion mass. Since the reconstructed mass of neutral pions is observed to run with energy, individual scales are determined for 50 energy intervals independently for both simulated and real data. The calibration is also performed independently for four π 0 topologies. We show that this procedure improves pion energy resolution and the agreement between simulated and real data. This calibration is expected to lead to improved statistical significance in measurements of particle production and help to reduce systematic errors in those analyses.