Stretching the boundaries of the covenant: The new perspective on Paul and the abolishment of the Jewish law in the classic Christian tradition
Antlaşmanın sınırlarını genişletmek: Pavlus'a yeni bakış açısı ve klasik hıristiyan geleneğinde Yahudi yasasının kaldırılması
- Tez No: 833544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
“Pavlus ve Yasa”konusunun taşkın konusu olan E.P. Sanders'ın“Pavlus'a Yeni Bakış Açısı”adlı çalışmasının ardından tartışmalar farklı bir yöne gitti. İlk üç yüzyılda Yahudilik ve Hıristiyanlık arasındaki ilişki yeniden incelendi; ikisi arasındaki ayrılığa ve yasasın kurtuluştaki rolüne odaklanıldı. Bu çalışma, Augustine'den Orta Çağ'a ve 19. yüzyıl Alman aydınlatmasına kadar Klasik Perspektif de dahil olmak üzere, Pavlus'un şeriat görüşüne ilişkin farklı perspektifleri, 1980'lerdeki Pavlus'a ilişkin Yeni Perspektif ve Üçüncü Perspektif üzerine son çalışmaları göz önünde bulundurarak araştırıyor. Bu tez, Pauline Studies'in çalışmalarını ve Hıristiyanlıkta yasasının yorumlanmasını çevreleyen devam eden tartışmaları ve karmaşıklıkları vurgulayıp Kutsal Kitab'ın yasasına kurtuluş planında uygun yerini vermeye çalışır.
Özet (Çeviri)
After E.P. Sanders'“New Perspective on Paul”, the overflooding“Paul and the Law”discussions took a different path. The relationship between Judaism and Christianity in the first three centuries were reexamined, focusing on the divergence between the two and the role of the law in salvation. This work explores different perspectives on Paul's view of the law, including the Classical Perspective, starting with Augustine through the Middle Ages until 19th century German scholarship, in sight of the New Perspective on Paul in the 1980s and recent works on Third Perspective that seeks to give biblical law its proper place in the plan of salvation. The thesis concludes by highlighting the ongoing debates and complexities surrounding Pauline studies and the interpretation of the law in Christianity.