Antidepresan kullanımının sperm kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on the evaluation of the effect of antidepressant use on sperm quality
- Tez No: 833554
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Tıbbi Biyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Genel olarak ilgisiz davranma, isteksizlik hali, duygusal çökkünlük, hayattan zevk almama, karamsar bakma, yorgun olma, kendini değersiz hissetme, suçluluk duygusu ve pişmanlık yaşama, uyku bozuklukları, iştahta artma/azalma durumu gözlemlenmesi ve cinsel isteksizlik gibi belirtilerle ifade edilen depresyon ülkemizde ve Dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Antidepresanlar, depresyon tedavisinin dışında anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk ile zihinsel ve bedensel belirti gösteren ve ciddi psikolojik sorunlara sebebiyet veren birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadırlar. Bunlarla birlikte, kaygı bozukluğu olan hastaların tedavisin de kullanıldıkları ve etkili oldukları, yapılan araştırmalar ile belirlenmiştir Antidepresanlar erkek infertilitesinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Spermatogenezi olumsuz etkilediği, sperm hücre membran yapısını bozduğu, sperm hücrelerinin hareketliliğini inhibe ettiği ve sperm hücrelerinde DNA hasarına neden olduğu ortaya konulmuştur. Bu ilaçların fertilite üzerindeki olumsuz etkileri yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda daha belirgindir. Bu tez çalışması ile dünyada en çok kullanılan ilaç gruplarından biri olan antidepresanların kullanım sonrası sperm kalitesi ve erkek infetilitesi üzerindeki etkileri ve güncel gelişmeler ile ilgili araştırmalar ele alınmış ve bir derleme olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depression, which generally shows symptoms such as apathy, reluctance, emotional depression, lack of pleasure, decreased energy, pessimistic outlook on life, feeling worthless and regretful, feeling guilty, sleep disorder, significant increase or decrease in appetite, and sexual reluctance, it is an important public health problem in Turkey and around the world. In addition to the treatment of depression, antidepressant drugs are used in the treatment of obsessive-compulsive disorder, anxiety disorders, and many diseases that have mental and physical symptoms and cause serious psychological problems. It has been determined as a result of studies that they are effective not only for depression but also for patients with anxiety disorders. Antidepressants cause adverse effects in male infertility. It has been revealed that it affects spermatogenesis negatively, disrupts the sperm cell membrane structure, inhibits the motility of sperm cells and causes DNA damage in sperm cells. The negative effects of these drugs on fertility are more pronounced in high doses and long-term use. With this thesis, the effects of antidepressants, which is one of the most used drug groups in the world, on sperm quality after use and their effects on male infertility, researches on current developments were taken and presented as a review.