Psikiyatrik hastalıklar ve psikotrop ilaç alanlarda görsel uyarılmış potansiyeller
- Tez No: 7515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REHA KURUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
55 ÖZET Elektrof izyolojik incelemelerin, psikiyatrik hastalıkların tanısında ve tedavileri seyrinde objektif bir kriter olarak kullanılabilmeleri önem taşımaktadır. Bu çalışmalar önceleri EEG tetkiklerine dayanmaktaydı. Günümüzde ise uyarılmış Potansiyeller 'in bu konuda ne kadar yararlı olabilecekleri düşünülmektedir. Bu çalışma: Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri..kliniğin de yatarak tedavi görmekte olan, şizofrenik ve depresif hastalarda yapılan VEP tetkiklerini kapsamaktadır. Depresif hastalar ilaç aldıkları dönemde incelenirken, şizofrenik hastalar ilaç alanlar ve almayanlar şeklinde gruplandırıldılar. Pattern değişimi yöntemiyle ve monoküler olarak elde edilen kayıtlar sonucunda: Şizofrenik hastalarda N2 latans gecikmesinin, önemli bir objektif tanı kri teri olabileceğini gördük. Yine antidopaminer jik ilaç alan şizofrenik hastalarda VEP latanslarındaki gecikmenin sağ hemisferde belirgin olduğunu saptayarak bunu da, hastanın tedavide olduğunun bir ölçüsü olarak kabul ettik. Antidepresan ilaç alan depresif hastalarda önem li bir VEP anormalliği bulamadık. Bu konuda bir sonuca varmak için ilaç almayan depresif grubunda, aynı metodla incelenmesi gerektiğini düşündük.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY It is hoped that electrophysiological parameters may be instrumental diagnosis of the psychiatric patients, as well as in the assesment of proper therapy- While previously the investigations were restricted to EEG tracings, nowadays evoked potential techniques offer a more detailed approach on this subject. Visual evoked potentials (VEP) were obtained in a number of hospitalized patients with scihozophrenia and depression in' the depart ment of Psychiatry of the Gazi University School of Medicine. Depression group underwent the study while under treatment, wherease schizophrenics were assessed with and without medication. Pattern-shift chackerboard stimulus applied monocularly yielded prolonged N2 latancies in schizoph renics without treatment that might be considered as an objective finding in the diagnosis of such patients. Anti-dopaminergic medication resulted in delayed VEP latencies', most prominent in the right hemisphere which were interpreted as treatment effects. No significant differences were observed in the group with depression, under treatment with antidepressive agents. In order to comment on depression, these patients should be investigated without the effect of irugs.