Riesz potansiyeli ve komütatörleri için ağırlıklı global Morrey tipli uzaylarda iki ağırlıklı eşitsizlikler ve bazı uygulamaları
Two weighted inequalities for Riesz potential and its commutators in weighted global Morrey type spaces and some applications
  1. Tez No: 833560
  2. Yazar: CAHİT AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAY AYKOL KOCAKUŞAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ağırlıklı global Morrey tipli uzaylarda Riesz potansiyeli ve komütatörlerinin iki ağırlıklı eşitsizlikler yardımıyla sınırlılığı elde edilmiştir. Dördüncü bölümde genelleştirilmiş ağırlıklı Morrey uzaylarında genelleştirilmiş kesirli integral operatör ve komütatörleri için iki ağırlıklı eşitsizlikler yardımıyla sınırlılıkları elde edilmiştir. Beşinci bölümde elde edilen sonuçların uygulamalarına yer verilmiştir. Altıncı bölüm ise tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is dedicated to the introduction. The second chapter includes some fundamental definitions and theorems. In the third chapter, the boundedness of the Riesz potential and commutators in weighted global Morrey-type spaces is obtained using two-weight inequalities. In the fourth chapter, the boundedness of the generalized fractional integral operators and their commutators in generalized weighted Morrey spaces is established through two-weight inequalities. The fifth chapter presents the applications of the obtained results. The sixth chapter is reserved for discussion and conclusion.