Asmanın bazı organlarında kondanse tanenlerin mevsimsel değişimi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 3507
  2. Yazar: ELMAS ÖZEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KISMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışma Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkile ri Bölümünde 420 A anaca Üzerine aşılı Sultani Çekirdeksiz üzüm çe şidi üzerinde yapılmıştır. Yapılan çalışmada tane, sürgün ucu ve yapraklardaki tanen içeriği saptanmış, tanen orananın mevsimsel de ğişimi ve bunun tane ve sürgün gelişmesi ile ilişkisi araştırılmış tır. Elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Tane gelişmesini izlemek amacıyla tanelerin asit, kuru madde, 100 tane ağırlığı ve hacmi ölçülmüştür. Tanelerin ağırlık ve hacimleri gelişmenin başlangıcında yavaş, olgunluğa doğru hızlı bir şekilde artmıştır. Bu artışlar birbirine oldukça paraleldir. Tane deki kuru madde miktarı sürekli artarken, tartarik asit miktarı azalmıştır. Ayrıca tane gelişmesine ait bu değerler arasında ista tistik! olarak Önemli ilişkiler bulunmuştur. Sürgün ucunda tanen miktarı % 0.062 ile 0.089 değerleri arasında bir değişim göstermiştir. Sürgün ucunda tanen miktarı baş langıçtan itibaren sürekli artmıştır. Sürgün ucundaki bu düzenli değişimlerine karşın yapraklar da tanen içeriği oldukça kararsız bir şekilde seyretmiştir. Başlan gıçta birinci grup yapraklarda % 0.074, ikinci grup yapraklarda % 0,098 olan tanen miktarı bazen yükseliş bazen de düşüş göstermiş tir. Sürgün gelişmesinin durmasından sonra ikinoi grup yapraklarda tanen oranı azalarak % 0.053 'e düşmüştür. Buna karşın daha genç olan birinci grup yapraklarda tanen miktarı yükselerek % 0.071' e ulaşmıştır. Tanelerdeki tanen içeriği hem sürgün ucu hem de yapraklara göre daha yüksek bulunmuştur. Tanen miktarı tanelerde sürekli bir azalma göstermiştir. Başlangıçta % 0.322 olan tanen içeriği azala rak % 0.0037 gibi oldukça düşük bir değere ulaşmıştır. Bu azalma /önceleri yavaş, olgunlaşma ilerledikçe hızlı bir şekilde seyretmiş tir.- 29 - Taran içeriği ile tane ve sürgün gelişmesi arasındaki ilişkiler istatistik! olarak analiz edilmiştir. Tanelerdeki tanen içeriği ile 100 tane ağırlığı, hacim ve ortalama toplam sürgün uzunluğu, sürgün ucundaki tanen içeriği ile de tane gelişmesine ait değerler (100 tane ağırlığı, hacim, kuru madde) arasında ista tistik! olarak önemli ilişkiler bulunduğu saptanmıştır. - SUMMARY - This investigation has been carried out on Sultani Seed less Grapes grafted on 420 A rootstock present in the Aegean Uni versity, Agricultural Faculty Department of Horticulture vineyards. In the investigation, the tannin content of the berry, shoot tip and leaf have been determined. The seasonal change of the tannin concentration and its correlation with the development of the berry and the shoot have been studied. Findings obtained can be summarised as follows: The acidity, dry matter, hundred weight and volume of ber ries were determined in order to follow the berry development. At the beginning of development, the weight and volume of berries increased slowly, on the other hand, towards ripening they increa sed rapidly. These increases are quite parallel to each other. The tartaric acid content was found to decrease while the dry matter of the berry increased. These characteristics were also found to be correlated with each other significantly. The tannin content of the shoot tip varied between 0.062 % and 0.089 %, From the beginning of the berry development on, the tannin content of the shoot tip increased steadily. Opposite to the regular increase of the shoot tip, the tannin content of the leaf changed irregularly. The tannin content which was 0.074 % in the first group of leaves and 0.098 fo in the second group of leaves, at the beginning of the investigation, sho wed both increases and decreases later on. After the shoot develop-
Özet (Çeviri)
- 29 - Taran içeriği ile tane ve sürgün gelişmesi arasındaki ilişkiler istatistik! olarak analiz edilmiştir. Tanelerdeki tanen içeriği ile 100 tane ağırlığı, hacim ve ortalama toplam sürgün uzunluğu, sürgün ucundaki tanen içeriği ile de tane gelişmesine ait değerler (100 tane ağırlığı, hacim, kuru madde) arasında ista tistik! olarak önemli ilişkiler bulunduğu saptanmıştır. - SUMMARY - This investigation has been carried out on Sultani Seed less Grapes grafted on 420 A rootstock present in the Aegean Uni versity, Agricultural Faculty Department of Horticulture vineyards. In the investigation, the tannin content of the berry, shoot tip and leaf have been determined. The seasonal change of the tannin concentration and its correlation with the development of the berry and the shoot have been studied. Findings obtained can be summarised as follows: The acidity, dry matter, hundred weight and volume of ber ries were determined in order to follow the berry development. At the beginning of development, the weight and volume of berries increased slowly, on the other hand, towards ripening they increa sed rapidly. These increases are quite parallel to each other. The tartaric acid content was found to decrease while the dry matter of the berry increased. These characteristics were also found to be correlated with each other significantly. The tannin content of the shoot tip varied between 0.062 % and 0.089 %, From the beginning of the berry development on, the tannin content of the shoot tip increased steadily. Opposite to the regular increase of the shoot tip, the tannin content of the leaf changed irregularly. The tannin content which was 0.074 % in the first group of leaves and 0.098 fo in the second group of leaves, at the beginning of the investigation, sho wed both increases and decreases later on. After the shoot develop-- 30 - meat has stopped, the tannin content in the second group of leaves decreased to 0.053 %, however, in the first group of leaves whioh were younger, the tannin content increased and reached to 0.071 %. It has been found that the tannin content of the berries was higher than the shoot tip and the leaf. The tannin content of berries showed a continuous reduction. The tannin content which was 0.322 % decreased to 0.0037 %, At the beginning there was a slow decrease, however, as the ripening advanced this reduction was more appearant. The correlations between the tannin content and the deve lopment of the berry and the shoot have also been analyzed statis tically, significant correlations were found between the tannin of the berry and the hundred berry weight, volume and average total shoot length and between the tannin content of the shoot tip and most of the characteristics related with the berry development (hundred berry weight, volume and dry matter). 1- C- vruttf»