Optimal sizing of raw materials in carton box industries
Karton kutu endüstrisinde optimal hammadde boyutlandırması
- Tez No: 833576
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Literatürde, farklı imalat endüstrilerinde optimum kesim planlarını sağlamak için stok seçim ve boyutlandırma problemlerine yönelik farklı araştırmalar bulunmaktadır. Ancak bu araştırmaların çoğu, stok çeşitliliğini ve fire maliyetini dengelemeyi amaçlayan bir gerçek hayat problemini çözmek için optimizasyona dayalı çözüm yaklaşımlarını bir metasezgisel algoritma ile birleştirmemektedir. Bu tezde, oluklu mukavva kutu üretimi yapan bir şirket için optimum hammadde boyutu ve satın alma miktarlarını belirlemeyi amaçlayan entegre stok seçim ve boyutlandırma problemi ele alınmıştır. İlk olarak, mevcut problem için yeni bir karışık tam sayılı doğrusal olmayan programlama modeli geliştirilmiştir. Daha sonra, bu modelin doğrusal olmayan yapısından dolayı, karışık tam sayılı doğrusal programlama modelini benzetim tavlaması algoritması ile birleştiren bir matheuristik algoritma önerilmiştir. Önerilen doğrusal olmayan modeli karışık tamsayılı doğrusal programlama modeline indirgeyebilmek için karar değişkenlerinden bazıları benzetim tavlaması algoritması ile modele parametre olarak sağlanmıştır. Bu şekilde, problem Gurobi MIP çözücüsü ile kolayca çözülebilmiş ve kabul edilebilir süreler içerisinde farklı çözümler üretilebilmiştir. Geliştirilen algoritma, Manisa, Türkiye'de bulunan bir oluklu mukavva kutu imalatçısının gerçek hayat problemine uygulanmış ve firma tarafından sağlanan verilerden türetilmiş farklı örnekler ile test edilmiştir. Test sonuçları algoritmanın, şirketin mevcut uygulamalarına ve karışık tam sayılı programlama modeli ile birleştirilmiş farklı açgözlü sezgisellere kıyaslandığında minimum stok çeşitliliği ve fire maliyeti sağlayabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, different research focused on stock selection and sizing problems to provide optimal cutting plans for different manufacturing industries. However, most of them don't combine optimization-based solution approaches with a meta-heuristic algorithm for solving a case-oriented cutting problem to balance the stock diversity and waste cost. Based on this motivation, this thesis addressed an integrated stock selection and sizing problem of a cardboard box manufacturing company to determine the optimal dimensions and the purchasing quantities of cardboards to be cut. Firstly, a novel MINLP model of the present problem is developed. Then, a matheuristic algorithm that integrates a MILP into the SA algorithm is proposed due to the highly non-linear structure of the MINLP model. With the proposed matheuristic, the MINLP model can be easily reduced to a MILP model since some of the decision variables are taken as parameters that are supplied by the SA algorithm. After this reduction, the problem can be solved by the Gurobi MIP solver, and different solutions can be generated within reasonable computation times. The algorithm is tested on a real-life problem of a cardboard box manufacturing company in Manisa, Turkey, and a computational study is performed on different instances generated from the data provided by the company. Computational results have shown that the algorithm can provide minimum stock diversity and waste cost compared to the existing applications of the company as well as the results of some greedy search heuristics embedded in the MILP model.