Bir döküm fabrikasında malzeme ihtiyaç planlama çalışması ve parti büyüklüğünün belirlenmesi
A Material requirements planning study in a foundry and defining lot-sizing
  1. Tez No: 83995
  2. Yazar: HALUK PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
BİR DÖKÜM FABRİKASINDA MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMA ÇALIŞMASI VE PARTİ BÜYÜKLÜĞÜNÜN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Haluk PAŞAOĞLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada, bir döküm sanayinde (ERKUNT A.Ş.) Malzeme İhtiyaç Planlaması çalışması yapılmış ve bu çerçevede parti büyüklüğü yöntemleri değerlendirilerek sistem için uygun yöntem ve/veya yöntemlerin belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Ürün ağacında malzeme ihtiyaçlarının genellikle tamsayılı değerlerden oluşmaması ve bileşen miktarlarının diğer bileşen miktarlarına bağımlı olması nedeniyle döküm fabrikasında MİP çalışması yapmak oldukça zordur. Çalışmanın birinci aşamasında, hammaddelerin verimli kullanımını sağlamak için, doğrusal programlama tekniği kullanılarak optimal hammadde kullanım oranlan hesaplanmıştır. İkinci aşamasında ise, yaklaşık 151 nihai ürüne ilişkin, şirketin 6 aylık üretim programı dikkate alınarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Literatürde, parti büyüklüğüne ilişkin geliştirilmiş yöntemlerden hangisinin veya hangilerinin daha iyi olduğuna ilişkin değerlendirmelerde genellikle deneysel veriler kullanılmıştır. Bu nedenle, gerçek bir sistemde hangi yöntemin seçilmesi gerektiğim belirlemek önemlidir. Bu çalışmada, gerçek veriler kullanılarak 5 farklı yöntemin performansları değerlendirilmiş, hangisinin bu sistem için uygun olacağı gösterilmiştir. Bilim Kodu : 605.01.03 Anahtar Kelimeler : Malzeme İhtiyaç Planlaması, Parti Büyüklüğü, Doğrusal Programlama Sayfa Adedi : 162 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ertan GÜNER
Özet (Çeviri)
A MATERIAL REQUIREMENTS PLANNING STUDY IN A FOUNDRY AND DEFINING LOT-SIZING (M. Sc. Thesis) Haluk PAŞAO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, Material Requirements Planning (MRP) is performed in a foundry, ERKUNT SANAYİ A.Ş., and evaluated lot sizing methods. These methods are investigated which they are appropriate in MRP environment. An MRP implementation to a foundry is extremely difficult because bill of materials (BOM) is not generally integer and a component quantity depends on other component quantities. Firstly, in order to use raw materials efficiently, optimal percentage of raw materials' usage is calculated by using the Linear Programming techniques. This study has performed on approximately 151 end items used in Master Production Schedule (MPS) of the firm during 6 months. In literature, researches are generally based on experimental data sets as comparing which lot sizing methods are better. For this reason, it is important to define which lot sizing methods are selected in a real system. In this study, by using industrial data, the performances of 5 different methods are evaluated, and shown which ones are appropriate for this system. Science code : 605.01.03 Key Words : Material Requirements Planning, Lot Sizing, Linear Programming Page Number : 162 Advisor : Asoc. Prof. Ertan GÜNER