Bor nitrür (BN) ve tungsten karbür (WC) dolgulu epoksi reçine kompozitlerin radyasyon geçirgenliği, termal özellikleri ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of radiation permeability, thermal properties and mechanical properties of boron nitride (BN) and tungsten carbide (WC) filled epoxy resin composites
- Tez No: 833590
- Danışmanlar: DR. NUSRET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
X-ışını veya gama-ışını elektromanyetik radyasyon veya nötron partikül emisyonları gibi yüksek enerjili radyasyonlar, sağlık ve havacılık gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Şimdiye kadar, istenmeyen radyasyonları azaltmak veya absorbe etmek için beton, polimer kompozitler, kurşun gibi ağır metaller, kurşun oksit/tungsten/kalay kompozitleri vb. dahil olmak üzere bir dizi koruyucu malzeme çeşitli çalışmalarda ve teorik araştırmalarda kullanılmıştır. Bu malzemeler arasında tungsten, yüksek erime noktası, yüksek enerji eşiği püskürtme için minimum erozyon, yüksek termal iletkenlik ve düşük şişme gibi özellikleri sayesinde dikkat çekmektedir. Ayrıca, yüksek yoğunlukları ve avantajlı mekanik nitelikleri nedeniyle, tungsten kompozit malzemeler, yüksek gama radyasyonu koruma uygulamaları için kullanılmaktadır. Bu çalışmada metal işleme tezgahlarından elde edilen tungsten karbür ve bor nitrürün farklı oranlarda katkılanarak epoksi kompozitleri üretilmiştir. Üretilen kompozitlerin termal kararlılıkları ve gama radyasyonuna karşı davranışları Cs-137, gama radyoizotop kaynağı kullanılarak incelenmiştir. Son olarak, elde edilen tüm sonuçlar değerlendirilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
High-energy radiation such as X-ray or gamma-ray electro magnetic radiation or neutron particle emissions are used in many fields such as health care and aviation. Until now, concrete, polymer composites, heavy metals such as lead, lead oxide/tungsten/tin composite etc. Have been used to reduce or absorb unwanted radiation. A number of protective materials, including among these materials, tungsten stands out due to its high melting point, high energy threshold, minimum erosion for sputtering, high thermal conductivity and lows welling. Also, due to their high density and advantage out mechanical properties, tungsten composite materials are used for high gamma radiation shielding applications. In this study, epoxy composites were produced by adding different ratios of tungsten carbide and boron nitride obtained from metal working benches. The thermal stability of the produced composites and their behavior against gamma radiation were investigated using Cs-137, gamma radio isotope source. Finally, all the obtained results were evaluated and compared with each other.