Fiber reinforced composites for ionizing radiation shielding
İyonlaştırıcı radyasyona karşı koruyucu lif takviyeli kompozit malzemeler
  1. Tez No: 966340
  2. Yazar: SAĞANAK YAĞMUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBAHAT ARAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, X-ışını radyasyonundan korunmaya yönelik polimer esaslı kompozitlerin geliştirilmesi amacıyla, ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (UHMWPE) liflerinin yüzey özelliklerinin iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Bu kapsamda, potasyum permanganat ile oksidasyon ve sodyum klorür (NaCl) varlığında tannik asit (TA) ile fonksiyonelleştirme olmak üzere iki farklı yüzey modifikasyon yöntemi uygulanmıştır. Uygulanan işlemlerin etkileri, yüzey morfolojisi ve kimyasal işlevsellikteki değişimleri değerlendirmek amacıyla SEM, FTIR ve kolorimetrik analizler ile karakterize edilmiştir. İncelenen koşullar arasında, TA-3h işlemi yüzey homojenliği ve kaplama stabilitesi açısından en dengeli performansı sergilemiş ve bu nedenle en uygun modifikasyon yöntemi olarak seçilmiştir. Yüzey modifikasyonunun ardından, radyopak dolgular olan bizmut oksit (Bi2O3), tungsten trioksit (WO3) ve bor nitrür (BN), poliüretan (PU) matris içine dahil edilerek, modifiye edilmiş UHMWPE yüzeylerine“el ile kaplama”yöntemiyle uygulanmıştır. Elde edilen kompozit yapılar fiziksel, mekanik ve X-ışını zayıflatma özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, kompozitlerin performansının hem yüzey modifikasyonuna hem de kullanılan dolgu tipine bağlı olarak değiştiğini ortaya koymuştur. Özellikle 70 kV enerji seviyesinde gözlemlenen yüksek zayıflatma verimliliği, geliştirilen bu yapıların esnek radyasyon kalkanlama uygulamaları için oldukça umut verici olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of polymer-based composites for X-ray radiation shielding by improving the surface properties of ultra-high molecular weight polyethylene (UHMWPE) fibers. Two distinct surface modification techniques were employed: oxidation with potassium permanganate and functionalization using tannic acid (TA) in the presence of NaCl. The effects of these treatments were characterized by SEM, FTIR, and colorimetric analyses to investigate changes in surface morphology and chemical functionality. Among the tested conditions, the TA-3h treatment yielded the most favorable results in terms of surface uniformity and coating stability, and was therefore selected as the optimal modification approach. Following the surface modification process, radiopaque fillers such as bismuth oxide (Bi2O3), tungsten trioxide (WO3), and boron nitride (BN) were incorporated into a polyurethane (PU) matrix and applied onto the modified UHMWPE substrates via the hand lay-up method. The fabricated composites were then evaluated with respect to their physical, mechanical, and X-ray attenuation properties. The findings revealed that the performance of the composites was strongly influenced by both the surface treatment and the type of filler used. In particular, the high attenuation efficiency observed at 70 kV highlighted the promising potential of these materials for use in flexible radiation shielding applications