Kurumsal iş hayatında risk ve suç önleme kapsamındagüvenli işe alım yaklaşımı için özgün bir model önerisi
Kurumsal iş hayatında risk ve suç önleme kapsamındagüvenli işe alım yaklaşımı için özgün bir model önerisi
  1. Tez No: 833589
  2. Yazar: BURÇİN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, İletişim Bilimleri, Forensic Medicine, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Suç önleme, suçu ve suçluları azaltma ve caydırma girişimidir. Kurumsal iş hayatındaki suçlar bireysel vakaların ötesine geçer ve bu nedenle daha sistematik bir şekilde ele alınmalıdır. Günümüzde her gün farklı boyutlarda işlenen bu tür suçların tespit edilmesi ve durdurulması daha zordur. İşletmelerin işlevleri sırasında ortaya çıkabilecek riskleri önceden dikkatli bir biçimde ve ayrıntıları ile tanımlayıp değerlendirmesi ve bu riskleri minimanize edecek veya tam anlamıyla ortadan kaldıracak yönetim anlayışına sahip olması gerekmektedir. Güvenli işe alım yaklaşımı, insan kaynakları yönetimi içinde ufuk açıcı bir süreç olup, işletmelerin gelecekte de devam etmesini sağlayacak gerekli insan becerilerine, bilgisine ve yeteneklerine sahip olmasını sağlamaktadır. Örgütsel performansı artırmak için güvenli bir şekilde işe alma, seçme ve yerleştirmenin stratejik potansiyelinin yakın zamanda fark edilmesi, bir görev için“doğru kişiyi”bulmaya vurgu yapmaktadır. İş hayatında işveren açısından uyumlu ve sürdürülebilir bir istihdam süreci, işletmenin başarılı olması adına çok büyük bir öneme sahiptir. İşe alım sürecinde adayın işletmeye dahil edilmesinden önce, hakkında gerekli ve doğru araştırmaların yapılması kritik bir husustur. Hem çalışanın hem işletmenin hem de işletmenin müşterilerinin güvenliğini sağlamak adına yapılacak çalışmaların önemi büyüktür. Bu tez çalışmasında, uygulama sürecinde ülkemizde bu yaklaşımın etkin bir biçimde kullanılmasına yardımcı olmak adına asgari kriterleri ortaya koyan bir algoritma geliştirilmiştir. Var olan literatürdeki modeller incelenerek, algoritma halinde sistematik bir format ile iyi uygulama rehberi/modülü oluşturulmuştur. Bu modülden faydalanarak sahada uygulanabilecek bir kontrol formu oluşturulmuştur. Bu kontrol formu, tehlikeli sorgulanmaya açık veya niteliksiz adayları işe alma olasılığını en aza indirerek, yetenekli dürüst iş gerekliliklerine en iyi şekilde uyan adayı belirme amacı ile şekillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime prevention is the attempt to reduce and deter crime and criminals. Corporate business crime goes beyond individual cases, and must therefore be tackled more systematically. Today, it is more difficult to detect and stop such crimes which are committed in different dimensions every day. It is necessary for businesses to define and evaluate the risks that may arise during their functions carefully and in detail. Additionally it is important to have a management approach that will minimize or eliminate these risks. The safe recruitment approach is an eye-opening process in human resource management, ensuring that businesses have the necessary people skills, knowledge and abilities to continue in the future. The recent realization of the strategic potential of safely recruiting, selecting and placing to improve organizational performance places an emphasis on finding the“right person”for a task. Workplace harmony and sustainable employment process in business life is of great importance for the success of the business. It is emphasized how critical it is to conduct the necessary and correct research about the candidate before he is included in the business in terms of recruitment process. It is important to evaluate the importance of the process in order to ensure the safety of the employee, the business and the customers of the business. The importance of the work to be done in order to ensure the safety of both the employee, the business and the customers of the business is of great importance. In this thesis, an algorithm has been developed that sets out the minimum criteria in order to help the effective use of this approach in our country during the implementation process. By examining the models in the existing literature, a good practice guide/module was created in a systematic format as an algorithm. By making use of this module, a control form that can be applied in the field has been created. This checklist has been shaped with the aim of identifying the candidate who best fits skilled honest job requirements, minimizing the possibility of hiring dangerous, questionable or unqualified candidates.