Karaca Mersin balığı (Acipenser gueldenstaedtii) yetiştiriciliğinde bisfenol a (BPA)'nın etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of Bisphenol a (BPA) on danube sturgeon (Acipenser gueldenstaedtii) culture
- Tez No: 833597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ZEKİ KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bisfenol A (BPA), dünyada en çok kullanılan ve antropojenik etkiler sonucunda çevre sorunlarına neden olabilen plastik malzemelerin ana maddesidir. BPA çevresel kirliliğin bir çıktısı olarak sucul ortamlardaki canlılar için endokrin bozucu kimyasal olarak tanımlanmaktadır. Bu tehlikeli kimyasal maddenin nesli tükenme tehlikesi altında olan türler arasında yer alan Karaca mersin balığı (Acipenser gueldenstaedtii) ile karşılaşması hem doğal habitat hem de yetiştiricilik ortamında muhtemeldir. Bu motivasyondan yola çıkarak, mevcut çalışma A. gueldenstaedtii larva ve juvenil bireylerinde BPA maruziyetine ve bunun ölümcül olmayan konsantrasyondaki olumsuz etkilerine odaklanmıştır. Bu kapsamda akut süreç sonunda BPA'nın larva (24 saatlik akut deneme) ve jüvenil bireylerdeki (96 saatlik akut deneme) LC50 değerleri sırasıyla 803,4 μg/L ve 5,03 mg/L olarak belirlenmiştir. Kronik çalışma sadece jüvenil bireyler için LC50 değerinin 1/4 (1,25 mg/L BPA) ve 1/8'i (0,625 mg/L BPA) oranındaki iki farkı grup ile tasarlanmıştır. Akut süreçte jüvenil bireylerde farklı BPA konsantrasyonlarına bağlı olarak balık davranışlarında bozulmalar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) is the principal component of the most widely used plastic materials in the world, and it may create environmental concerns as a consequence of human influences. As a consequence of environmental contamination, BPA is classified as an endocrine-disrupting agent for aquatic organisms. This dangerous substance may come into contact with the Danube sturgeon (Acipenser gueldenstaedtii), an endangered species, both in its natural environment and in aquaculture operations. The present work was motivated by this purpose, and it focused on BPA exposure in A. gueldenstaedtii larvae and juvenile people, as well as its deleterious effects at sublethal concentrations. The LC50 values of BPA in larvae (24-hour acute trial) and adolescent people (96-hour acute trial) were found at the conclusion of the acute phase to be 803,4 μg/L and 5.03 mg/L, respectively. The chronic trial included two groups of 1/4 (1.25 mg/L BPA) and 1/8 (0.625 mg/L BPA) of the LC50 value for juvenile individuals alone. In the acute period, behavioral disorders were observed in juvenile individuals depending on BPA concentrations.