Investigation of the thermoelectric material added innovative composite lithium-ion battery cathode materials
Termoelektrik katkılı yenilikçi kompozit lityum iyon batarya katot malzemelerinin araştırılması
  1. Tez No: 833601
  2. Yazar: SELEN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MURAT OZKENDIR, DOÇ. DR. HIDETOSHI MIYAZAKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, termoelektrik malzeme ilavesiyle sıcaklık değişimlerinin avantaja dönüştüğü yüksek performanslı katot malzemelerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, termoelektrik malzemeler, performans düşüşüne neden olan atık ısıyı uzaklaştırma ve akım yoğunluğunu artırmak için daha fazla serbest elektron sağlama yeteneklerini test etmek için katot malzemelerine katkılanmıştır. Probleme yaklaşım, lityum iyon pillerdeki en önemli problemlerden biri olan ve kimyasal faaliyetler sırasında ortaya çıkan ısınma problemini dezavantajdan avantaja dönüştürmek olmuştur. Bu amaçla zayıf katot özelliklerine sahip olduğu bilinen LiFeO2 malzemesine çeşitli ikame işlemleri ile katodik özellikleri etkileyebilecek elektronik ve kristal yapı özellikleri incelenmiştir. LiFeO2'nin pil yapılarında kullanılması, performans değerlerinin sıcaklığın etkisine verdiği tepkinin daha net görülebilmesi ve malzemede oluşan termal etkilerin ne kadar ısıl etki yaratabileceğinin görülebilmesi için kompozit malzemeler (LiFeO2 + CrFe2O4) hazırlanmıştır. Yapılan araştırmalar, 400 K üzerinde en iyi termoelektrik özelliklere sahip olan 0,1 ve 0,2 M CrFe2O4 malzeme katkılarının katot malzemesi üzerinde zayıf da olsa olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Katkılanan termoelektrik malzemeleri, özellikle termoelektrik malzemelerin çalışma sıcaklıkları civarında daha iyi iyonik iletkenlik sonuçları göstermiştir. İnterkalasyon işlemleri sırasında açığa çıkan ısıyı azaltmak ve aktif şarj veya deşarj sırasında performansı iyileştirmek için katot malzemelerine kabul edilebilir miktarlarda termoelektrik malzemeler eklenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation of high-performance cathode materials that use thermoelectric material to make temperature fluctuations advantageous is the focus of this thesis. The ability of thermoelectric materials to remove waste heat that degrades performance and to supply more free electrons to boost current density are tested for this purpose by doping them into cathode materials. The solution has been to make the heating issue, which is one of the most significant issues with lithium-ion batteries and occurs during chemical reactions, into an advantage. For this reason, several substitution procedures were used to examine the electrical and crystal structural characteristics of the LiFeO2 material, which is known to have poor cathode properties. In order to use LiFeO2 in battery structures, to more clearly show how performance values respond to the effect of temperature, and to better understand how thermal effects on the material can lead to. Studies have demonstrated that the thermoelectric CrFe2O4 material addition, which has qualities over 400 K, have a favorable impact on the cathode material. Particularly at the thermoelectric materials' working temperatures, the doped thermoelectric material displayed superior ionic conductivity values. The results show that suitable amounts of thermoelectric materials can be added to the cathode materials to increase performance during active charging or discharging and lower the heat emitted during the intercalation operations.