Age-dependent changes in mtor/s6k1/srebp-1c signal pathway activation in rat liver tissues
Sıçan karaciğer dokularında mtor/s6k1/srebp-1c sinyal yolu aktivasyonunda yaşa bağımlı değişiklikler
- Tez No: 833620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Metabolizmanın en önemli organlarından biri olan karaciğer, safra üretimi, hormon ve vitamin metabolizması, kanın depolanması, protein sentezi gibi birçok farklı metabolik işlevi yerine getirir. Gelişim dönemlerinde farklı işlevler gerçekleştirebilen karaciğerin maturasyonu ile yetişkin fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi postnatal dönemde gerçekleşir. Karaciğerde hücre içi sinyal yolları ile sıkı bir şekilde kontrol edilen koordineli bir dizi metabolik fonksiyon vardır. mTOR (rapamisinin mekanik hedefi); protein sentezi, hücre büyümesi, hayatta kalma, proliferasyon ve metabolizmayı düzenleyen bir serin / tirozin kinazdır. Araştırmalar, mTOR ekspresyonunun karaciğerde glukoz homeostazı, lipogenez ve ketogenez gibi fonksiyonlarda rol oynadığını göstermiştir. mTORC1, lipid metabolizmasının düzenlenmesinden sorumlu genlerin ekspresyonunu kontrol eden sterol düzenleyici element bağlayıcı protein-1c (SREBP-1c) yoluyla hepatik de novo lipogenezi (DNL) organize eder. Karaciğer tarafından lipid seviyelerinin doğru şekilde düzenlenmesi, metabolik homeostaz için çok önemlidir, mTOR/S6K1/SREBP-1c sinyalleşmesi ile modüle edilebilen hepatik lipojenik yoldaki işlev bozuklukları, birçok kronik hastalığın patogenezine katkıda bulunabilir. Her ne kadar hepatik lipid metabolizmasındaki yaşa bağlı değişikliklerin birçok hastalığın patogenezine katkısı bilinmesine rağmen, bu metabolik süreci kontrol edebilen hepatik mTOR/S6K1/SREBP-1c 'nin yaşa bağlı aktivasyon değişiklikleri hakkında bir çalışma yoktur. Bu tez çalışmasında sıçan karaciğer dokularında mTOR/S6K1/SREBP-1c sinyal yolunun aktivasyonundaki yaşa bağlı değişikliklerin Western Blot metodu ile belirlenmesi ve Oil Red O ve Hematoksilen-Eozin boyaması ile yaşa bağlı lipid lokalizasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak, total mTOR ve S6K1 seviyeleri 14 günlük grupta, 0 günlük gruba göre artmış, 28 günlük, 3 ve 6 aylık gruplarda anlamlı derecede azalmış ve aynı zamanda her iki proteinin fosforilasyon seviyeleri (p -mTOR, p-S6K1) ve toplam SREBP-1c ifadesi de benzer bir patern izlemiştir. Bu çalışmada, hepatik DNL'den sorumlu mTOR/S6K1/SREBP-1c sinyal yolu aktivitesinde yaşa bağlı değişimler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The liver is one of the most important organs of metabolism, has many different metabolic functions such as bile production, hormone metabolism, blood storage, protein synthesis. The ability of the liver, which can perform different functions in the developmental periods, to perform adult functions through maturation occurs in the postnatal period. The liver has a coordinated set of metabolic functions that are tightly controlled by intracellular signaling pathways. Mechanical target of rapamycin (mTOR); is a serine/tyrosine kinase that regulates protein synthesis, cell growth, survival, and metabolism. Studies have concluded that mTOR expression plays a role in functions such as glucose homeostasis, lipogenesis and ketogenesis in the liver. mTOR regulates hepatic de novo lipogenesis (DNL) via Sterol Regulatory Element Binding Protein-1c (SREBP-1c), which controls the expression of genes responsible for the regulation of lipid metabolism. Proper control of lipid levels by the liver is crucial for metabolic homeostasis, since dysfunctions in the hepatic lipogenic pathway modulated by mTOR/S6K1/SREBP-1c signaling contribute to the pathogenesis of many chronic diseases. Although age-related changes in hepatic lipid metabolism are known to contribute to the pathogenesis of many diseases, there is no study of age-related activation changes of hepatic mTOR/S6K1/ SREBP-1c that can control this metabolic process. In this study, it was aimed to determine age-related changes in activation of mTOR/S6K1/SREBP-1c pathway by Western Blot method and to evaluate age-related lipid localization by staining with Oil Red O and Hematoxylin-Eosin in rat liver tissues. As a result, total mTOR and S6K1 levels increased in the 14-day group compared to the 0-day group, decreased significantly in the 28-day, 3-and 6-month period, and also the phosphorylation level of both proteins (p-mTOR, p-S6K1) and total SREBP -1c expression showed a similar pattern. In this study, age-related changes in the mTOR/S6K1/SREBP-1c signal pathway activity which is responsible for hepatic DNL have been observed.