Subklinik diyabetik hastalarda serumda IGF-2, preptin, IFGFBP-2 ve 3 düzeylerinin serum ve lökositlerde FOXO-1 ve MTOR faktörü düzeyleri ile ilişkileri
The relations between igf-2, preptin, IGFBP-2 and 3 levels in serum and FOXO-1 and MTOR factors levels in serum and leukocytes in subclinical diabetic patients
- Tez No: 458341
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLDAR KONUKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yaptığımız tez çalışmamızda Oral Glukoz Tolerans Testi sonuçlarına göre oluşturduğumuz; Kontrol (n:25, kadın: 19, erkek: 6, yaş ortalaması: 41,1 ± 12,9 yıl), Bozulmuş Açlık Glisemi (BAG) (n:30, kadın: 23, erkek: 7, yaş ortalaması: 46,3 ± 14,3 yıl), Bozulmuş Glukoz Toleransı (BGT) (n:30, kadın: 15, erkek: 15, yaş ortalaması: 48,6 ± 12,1 yıl) gruplarında serumda preptin, IGF-2, IGFBP-2, IGFBP-3, FOXO-1 ve mTOR ve izole edilmiş lökosit süspansiyonunda mTOR ve FOXO-1 ölçülüp, muhtemel ilişkilerini değerlendirmeyi planladık. Bu çalışmada amaç, prediyabetli kişilerde özellikle doku bazında, tanısal ve terapötik potansiyel hedef moleküllerin belirlenmesidir. Çalışılan parametrelerin ölçümü ELİSA testi kullanarak yapıldı. BGT grubunda lökosit mTOR, (p˂0,01), BAG ve BGT gruplarında ise lökosit FOXO-1 düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (sırasıyla (p˂0,005), (p˂0,001)). Cinsiyete göre değerlendiğinde, kadın-kontrol grubunda serum ve lökosit FOXO-1 (p˂0,05), BAG-kadın grubunda ise lökosit mTOR düzeyleri erkek grubuna göre yüksek bulunmuştur (p˂0,05). Tüm gruplarda, serumda çalışılan tüm parameleri birbirleri ile pozitif yönlü korelasyon (p˂0,001), BGT grubunda ise lökosit mTOR ile serum preptin, IGFBP-3 ve FOXO-1 arasında negatif yönlü zayıf bir korelasyon bulundu (p˂0,05). Tüm gruplarda bazal glukoz ile lökosit mTOR ve FOXO-1, 2. saat glukoz düzeyleri ile lökosit mTOR pozitif yölü ilişki bulundu (sırasıyla p˂0,05, p˂0,02, p˂0,005). BAG grubunda IGFBP-3 ile serum LDL arasında pozitif yönlü zayıf ilişki saptandı (p˂0,05). Sonuçlarımız prediyabetik evrede, lökositlerde mTOR ve FOXO-1 düzeylerindeki değişikliklerin artmış glukoza bağımlı olarak tetiklenebileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar kadın bireylerde mTOR aracılı, erkek bireylerde ise FOXO-1 aracılı mekanizmaların glukoz intoleransında rol oynayabileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, different groups were made according to the following tests results based on oral glucose tolerance test; Control (n=25, female: 19, male: 6, mean age 41.1 ± 12.9 years old), Impaired Fasting Glucose (n=30, female: 23, male: 7, mean age 46.3 ± 14.3 years) and Impaired Glucose Tolerance (n=30, female: 15, male: 15, mean age: 48.6 ± 12.1 years). For all groups, serum IGF-2, IGFBP-2, IGFBP-3, mTOR and FOXO-1 nad isolated leukocytes suspension' mTOR and FOXO-1 were measured and evaluated for the possible relationship between them. The aim of this study is to determine the diagnostic and therapeutic potential target molecules, especially tissue-based, in prediabetic subjects. Samples measurement were analyzed using ELISA test. IFG and IGT groups have shown that leukocytes FOXO-1 concentration was significantly higher than in control group ((p˂0.005) and (p˂0.001) respectively). When the results evaluated by gender, the Female-control group showed higher serum and leukocytes FOXO-1 (p˂0.05) also the female-IFG group showed significantly greater leukocytes-mTOR compare to the male group (p˂0.05). All serum parameters in all groups have demonstrated a positive correlation with each other (P˂0.001). The IGT group has shown a weak negative correlation between leukocytes mTOR and serum IGFBP-2, IGFBP-3 and FOXO-1 concentration (p˂0.05). Furthermore, we have found a positive relationship between basal glucose and leukocytes mTOR and FOXO-1 (p˂0.05, p˂0.02 and p˂0.005 respectively). The results show that changes in mTOR and FOXO-1 levels in the prediabetic phase, particularly in leukocytes, may be triggered by increased glucose-dependent concentration. In particular, mTOR-mediated variations in female patients' body and FOXO-1-mediated variations in male patients show that these factors play a critical role in glucose intolerance regulation.