Liderlik yönelimleri ve markalaşma ilgi düzeyi ilişkisinde duygusal zekânın aracılık rolü: Hazır giyim sektöründe bir araştırma
The mediating role of emotional intelligence in the relationship between leadership orientations and branding relevance: A study in the ready-to-wear sector
- Tez No: 833641
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, liderlik yönelimleri ve markalaşma ilgi düzeyi ilişkisinde duygusal zekânın aracılık rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Hazır giyim sektörü üzerinden yürütülen çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bunun yanında sektör yönetici ve çalışanlarına yol göstermesi beklenmektedir. Araştırmanın modeli, genel tarama modelidir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki tekstil firmalarında çalışan üst ve orta düzey yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise, İstanbul ili Bayrampaşa, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu ve Şişli ilçelerindeki hazır giyim firmalarından rassal olarak seçilen üst ve orta düzey 495 yöneticiden oluşturmaktadır. Çalışma içerisinde 3 ayrı ölçek kullanılmıştır. Bunlar liderliğin ölçüldüğü liderlik yönelim ölçeği, duygusal zekânın ölçüldüğü duygusal zekâ ölçeği ve markalaşmanın ölçüldüğü markalaşma ilgi düzeyi ölçeğidir. Araştırmanın hareket noktası dört hipotez olmuştur. Birinci hipotez“liderlik yönelimlerinin markalaşma ilgi düzeyi üzerinde etkisi bulunmaktadır”olarak belirlenmiştir. Yapıla analiz sonucunda Liderlik yönelim düzeylerinin markalaşma ilgi düzeyi üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the mediating role of emotional intelligence in the relationship between leadership orientations and branding relevance. It is thought that the study carried out on the ready-made clothing sector will contribute to the literature. In addition, it is expected to guide the sector managers and employees. The model of the research is the general screening model. The universe of the research consists of senior and middle level managers working in textile companies in Istanbul. The research sample, consists of 495 senior and middle level managers randomly selected from ready-made clothing companies in Bayrampasa, Beylikduzu, Gungoren, Zeytinburnu and Sisli districts of Istanbul. Three different scales were used in the study. These are the leadership orientation scale in which leadership is measured, the emotional intelligence scale in which emotional intelligence is measured, and the branding relevance scale in which branding is measured. The starting point of the research was four hypotheses; The first hypothesis was determined as“leadership orientations have an effect on branding relevance”. As a result of the analysis, it was determined that the levels of leadership orientation have a positive and significant effect on the level of branding interest.