Vehbe ez-Zuhaylî'nin haberi sıfatlarla ilgili görüşleri
The opinions of Wahba az-Zuhaili about reported attributes
- Tez No: 833727
- Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Arap Yarımadası'nda son dönemde yetişen âlimlerden birisi olan Vehbe ez-Zuhaylî (1932-2015), başta fıkıh olmak üzere tefsir, hadis ve İslam tarihi gibi farklı alanlarda eserler vermiştir. Eserleri birden fazla dile tercüme edilen Zuhaylî'nin, ülkemizde de birçok eseri Türkçe'ye çevrilmiştir. Bu çalışmada Zuhaylî'nin et-Tefsîru'l-Munîr adlı eserindeki müteşâbih (haberî) sıfatlarla ilgili görüşleri ele alınmıştır. Haberî sıfatlar, geçmişten günümüze birçok yoruma tabi tutulmuştur. Bir ilim insanının haberî sıfatlara dair görüşleri, onun düşünce yapısı hakkında fikir verir. Bu kapsamda iyi bir fıkıh âlimi olan Zuhaylî'nin et-Tefsîru'l-Munîr adlı eserindeki haberî sıfatlara yaklaşımının tespiti, onun düşünce yapısının ortaya çıkarılmasına ve alana önemli katkılar sağlayacaktır. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi, kaynakları, kapsamı ve sınırlılıkları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Zuhaylî'nin hayatı, ilmî kişiliği, yaşadığı dönem ve onun selefîlik anlayışına sahip olup olmadığı incelenmiştir. İkinci bölümde, selbî sıfatlar, sübûtî sıfatlar, fiili sıfatlar ve haberî sıfatlar ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca Kur'ân ve hadislerde geçen sıfatları teʾvil eden yaklaşımlara ve bu sıfatlar hakkında yorum yapmayı caiz görmeyenlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde et-Tefsîru'l-Munîr'de haberî sıfatlarla ilgili Zuhaylî'nin yorumları ve görüşleri ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışmada ortaya konan bulgulara ve tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wahbah az-Zuhaili (1932-2015), one of the scholars who grew up in the Arabian Peninsula in the last period, produced works in different fields such as fiqh, tafsir, hadith and Islamic history. Zuhaili, whose works have been translated into more than one language, has also been translated into Turkish in our country. In this study, Zuhaili's views on muteshabih (khabari) adjectives in his work named at-Tafseer al-Moneer are discussed. Mutashabih adjectives have been subjected to many interpretations from past to present. A scholar's views on mutashabih attributes give an idea about his mentality. In this context, the determination of Zuhaili's approach to mutashabih attributes in his work at-Tafseer al-Moneer, who is a good scholar of fiqh, will provide important contributions to the revealing of his mentality and to the field. The study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction, information is given about the subject, importance, purpose, method, sources, scope and limitations of the research. In the first chapter, Zuhaili's life, scientific personality, the period in which he lived and whether he had an understanding of Salafism were examined. In the second part, selbî adjectives, subûtî adjectives, verbal adjectives and mutashabih informal attributes are discussed. In this section, the approaches that interpret the mutashabih adjectives in the Qur'an and hadiths and those who do not consider it permissible to comment on these adjectives are mentioned. In the third chapter, Zuhaili's comments and views on mutashabih adjectives in at-Tafseer al-Moneer are presented. In the conclusion part, the findings and determinations revealed in the study are given.