Hematolojik maligniteli hastalarda beden algısı, cinsel yaşam ve yorgunluk arasındaki ilişki
The relationship between body image, sexual life and fatigue in patients with hematological malignancies
  1. Tez No: 833726
  2. Yazar: YAREN TOKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Hematology, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada hematolojik maligniteli hastalarda beden algısı, cinsel yaşam ve yorgunluk arasındaki ilişkiyi incelenmiştir. Tanımlayıcı, kesitsel tipi araştırma tasarımına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Örneklemini, bir üniversite hastanesine ve gündüz tedavi merkezine gelen gelen 176 hasta oluşturmaktadır. Veriler Hasta Tanıtım Formu, Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) ve Piper Yorgunluk Ölçeği (PYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, t testi, Kruskall Wallis Varyans analizi, Mann Whitney-U testi, pearson korelasyon analizi ve cronbach alpha iç tutarlılık testleri kullanılmıştır. Çalışmamızda en sık görülen hastalık tanısı AML ( %26.1 ) ve Lenfoma ( %21,6) dır. Hastaların %40,3'ünde kronik hastalık olduğu ve kronik hastalığı olan hastaların ise %21'inde Diyabet Mellitus, %19,3'ünde ise hipertansiyon tanısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between body perception, sexual life and fatigue in patients with hematological malignancy was examined. Descriptive, cross-sectional type of research was carried out in accordance with the design. The sample consists of 176 patients who came to a university hospital and a day treatment center.The data were collected using the Patient Introduction Form, Body Perception Scale (BPS), Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) and Piper Fatigue Scale (PFS). In the analysis of the data, percentage, t-test, Kruskall Wallis analysis of variance, Mann Whitney-U test, pearson correlation analysis and cronbach alpha internal consistency tests were used. In our study, the most common diagnoses of the disease were AML ( 26.1% ) and Lymphoma (21.6%). It was found that 40.3% of patients had chronic diseases, and 21% of patients with chronic diseases were diagnosed with diabetes mellitus, and 19.3% had hypertension.