Biyobozunur ve manyetik olmayan demir alaşımlarının üretilmesi ve incelenmesi
Production and characterization of 29 biodegradable and non-magnetic iron alloys
  1. Tez No: 833728
  2. Yazar: SADETTİN NAMLISARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kırık kemik uygulamalarında kullanılan geçici implant amaçlı biyobozunur ve manyetik olmayan demir (Fe) esaslı alaşımlar mekanik alaşımlama-toz metalurjisi yöntemi ile üretilmiştir. Biyobozunur alaşımlar kemiğe yakın mekanik özelliklere (elastisite modülü), doku (kemik) iyileşme hızına yakın biyobozunma hızına ve yeterli seviyede biyouyumluluğa sahip olmalıdır. Geçici implant olarak kullanılması düşünülen demir alaşımları dış manyetik alanlardan etkilenmemeleri için ayrıca ferromanyetik özellikte olmamalıdır. Metal tozları ve polimer bağlayıcıdan oluşan karışım mekanik olarak alaşımlanmış, 250 MPa basınçta preslenerek ham numuneler üretilmiştir ve ardından, ham numuneler 1200 °C sıcaklıkta 1 saat vakum ortamında yatay boru tipi tüp fırında sinterlenmiştir. Numunelerin mekanik özellikleri (sertlik, aşınma davranışı ve elastisite modülü) ve mikroyapıları karakterize edilmiştir. Ayrıca metal iyon salınımı ve ağırlık değişimi (biyobozunurluk) özellikleri yapay vücut sıvısı (SBF) içerisinde incelenmiştir. Üretilen demir alaşımların mekanik özellikleri (elastisite modülü) biyobozunma deneyleri süresince takip edilmiştir.Çeşitli alaşım elementlerinin demir alaşımlarının mekanik, fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nonmagnetic and biodegradable iron (Fe) based alloys for temporary biomedical implant for bone fracture applications were fabricated by mechanical alloying-powder metallurgy method. Temporary biomedical implants for hard tissue applications, must show elastic modulus close to bone, must show optimum biodegradation rate close to bone healing rate, and must have suitable biocompatibility level. In addition, iron alloys must not be ferromagnetic for prevention of the effects of external magnetic field. Initially, metal powders were mechanical alloyed, then polymer based binder was included, then the mixture was compacted and green specimens were fabricated, and lastly the green specimens were sintered. Mechanical properties (hardness, wear, elastic modulus) and microstructure properties were investigated. Electrochemical corrosion properties of the alloys were investigated in simulated body fluid with potentiostat. In addition, metal ion release and weight change properties of the iron alloys were investigated in simulated body fluid. Mechanical properties (elastic modulus) of the iron alloys specimens were monitored during the biodegradation tests. Effect of alloying elements on the mechanical, physical and chemical properties of the iron alloys was comparatively determined.