Türkiye futbol federasyonu hukuk kurullarının yargılama yetkisi
Jurisdiction of Turkish football federation legal boards
  1. Tez No: 833764
  2. Yazar: SELİN YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sportif kuruluşlar, sportif uyuşmazlıkları kendi dinamiği içerisinde, süratle ve spor alanında uzman kişilerce devletin müdahalesi olmaksızın çözme eğilimindedir. Bu eğilim sportif kuruluşların bünyesinde, sportif uyuşmazlıkları çözecek kurulların oluşturulmasına neden olmuştur. Spor yönetiminde federatif örgütlenmenin bir sonucu olarak ulusal federasyonlar, uluslararası federasyonların kural ve kararlarına uyumlu davranmakla yükümlüdür. Futbolun yönetiminde ve geliştirilmesinde otorite olan Fédération Internationale de Football Association'nın (FIFA) kurallarına uyum sağlamak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bünyesinde hukuk kurulları oluşturulmuştur. TFF bünyesinde faaliyet gösteren hukuk kurulları, ilk derece hukuk kurulları ve TFF Tahkim Kurulu'dur. Bu çalışmada, TFF ilk derece hukuk kurullarının yargılama faaliyetleri ve yetkileri incelenmiştir. İlk derece hukuk kurullarından biri olan TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun (UÇK) gerçekleştirdiği yargılama faaliyeti ve yetkisine ilişkin önemli hususlar detaylıca değerlendirilmiştir. Üst merci olan Tahkim Kurulu ise yargılama yetkisi ve tarafsızlık ve bağımsızlık bakımından detaylı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda ayrıca, spor uyuşmazlıklarının çözümünde görevli ve yetkili, herhangi bir spor organizasyonu ile idari ve/veya ekonomik bağı bulunmayan bir“Spor Tahkim Merkezi”kurulmasına yönelik önerimiz yer almaktadır. Sportif uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin hususların okuyucuya daha net aktarılabilmesi amacıyla, TFF Hukuk Kurullarının yargılama yetkisine ilişkin açıklamalardan ve“Spor Tahkim Merkezi”kurulmasına yönelik önerimizden önce, çalışmanın birinci bölümünde sportif uyuşmazlıklar ve çözüm yöntemleri, ikinci bölümünde ise futbolun örgütlenmesi meseleleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports organizations tend to resolve sports disputes within their own dynamics, quickly and by experts in the field of sports, without the intervention of the state. This tendency has led to the establishment of boards within the body of sports organizations that will resolve sports disputes. In order to comply with the rules of the Fédération Internationale de Football Association (FIFA), which is the authority in the management and development of football, legal committees have been established within the Turkish Football Federation (TFF). The legal committees operating under the TFF are the first instance law committees and the TFF Arbitration Board. In this study, the judicial activities and jurisdictions of the TFF first instance law boards were examined. Important issues regarding the judicial activity and authority of the TFF Dispute Resolution Board, which is one of the first instance law boards, have been evaluated in detail. The Board of Arbitration, which is the supreme authority, has been evaluated in detail in terms of its jurisdiction, impartiality and independence. Our study also includes our suggestions for the establishment of a“Sports Arbitration Center”, which is responsible and authorized to resolve sports disputes and does not have administrative and/or economic relations with any sports organization. In order to convey the issues related to the resolutions of sports disputes to the reader more clearly, before the explanations regarding the Jurisdiction of the TFF Legal Boards and our suggestion for the establishment of the“Sports Arbitration Center”, in the first part of the study, sports disputes and their resolution methods, and in the second part, the issues of organization of football were tried to be explained.