The changing perceptions of the central banks in the world economy and Turkey
Dünya ekonomisinde ve Türkiye'de merkez bankalarının değişen algıları
- Tez No: 833765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Para basma ve ihraç etme tekeline yasal olarak sahip olan merkez bankaları, bu özellikleri sebebiyle siyaset, ekonomi ve kamu yönetimi açısından ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Üstelik merkez bankalarının rolleri devletin ekonomideki rolüne paralel olarak dönüştüğünden, merkez bankaları her zaman ekonomideki devlet müdahalelerinin değişen biçimlerini yansıtan kamu kurumları olmuşlardır. Merkez bankalarının hem devletin bankası hem de bankaların bankası olarak sahip oldukları ikili doğaları göz önüne alındığında, merkez bankaları devlet-finans ilişkisini oluşturan, dolayısıyla Devlet/Piyasa ilişkilerine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmayı gerektiren kilit kurumlardır. Bu bağlamda merkez bankası bağımsızlığı, neoliberalizmin ekonomiye devlet müdahalesini azaltma hedefi doğrultusunda bir kriz yönetim stratejisi olarak ortaya çıkmıştır. Ancak merkez bankası bağımsızlığının finansal istikrarı sağlayamaması nedeniyle, 2007-8 mali krizi sonrasında merkez bankalarının rollerini inceleyen çalışmalar çoğalmaya başlamıştır. Bu çalışmaların büyük çoğunluğu merkez bankalarının merkez bankası bağımsızlığı çerçevesinin dar yapısının ötesine geçilmesi gerektiğini öne sürerken, Türkiye'deki merkez bankası tartışmaları 2007-8 mali krizi sonrasında değişen merkez bankacılığı paradigmasını görmezden gelmektedir. Dolayısıyla bu tez, son gelişmeler ışığında merkez bankalarının devlet-finans bağı içindeki konumlarını irdeleyerek, merkez bankalarının rollerine ilişkin ulusal ve uluslararası düzeydeki tartışmalar arasında giderek artan ayrışmayı eleştirel siyasal iktisat yaklaşımı çerçevesinde ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With their legal monopoly over the issuance and distribution of state money, central banks occupy a privileged position between politics, economy, and public administration. Moreover, central banks have always been public institutions that reflected the changing forms of state interventions in the economy since their roles have been transformed in line with the role of the state in the economy. Given the dual nature of the central banks as both the bank of the state and the bank for banks, central banks are key institutions forming the state-finance nexus, thus necessitating a critical perspective on State/Market relations. In this regard, central bank independence has emerged as a crisis management strategy of neoliberalism in accordance with the aim of reducing state interventions in the economy. However, since central bank independence failed to ensure financial stability, there has been a proliferation of studies in a quest to scrutinize the roles of central banks in the aftermath of the 2007-8 financial crisis. While the great majority of these studies assert that the central banks should go beyond the narrow nature of the central bank independence framework, the central bank debates in Turkey ignore the changing paradigm of central banking in the aftermath of the 2007-8 financial crisis. Hence, this thesis aims to illustrate by adopting a critical political economy approach the growing discrepancy between the debates regarding the roles of central banks on the domestic and international levels by scrutinizing the positions of central banks in the state-finance nexus in the light of recent developments.