Radyoterapi sonrası oluşan tükürük bezi hasarına karşı koenzim q10 ve hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliğinin araştırılması: deneysel çalışma
Investigation of the effectiveness of coenzyme Q10 and hyperbaric oxygen therapy in the treatment of salivary gland damage after radiotherapy: An experimental study
- Tez No: 833769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇAĞLAR ÇİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Radyoterapi baş boyun kanserlerinde kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir. Radyoterapi esnasında tümörlü doku ve organlara tedavi amaçlı radyasyon verilirken çevresindeki sağlıklı doku ve organların da etkilenmesi kaçınılmazdır. Tükürük bezleri baş boyun ışınlaması sırasında radyasyona maruz kalan en duyarlı dokulardan biridir. Radyasyona bağlı tükürük bezi hasarında birçok madde araştırılmış olup biz de bu deneysel çalışmamızda baş boyun bölgesi radyoterapisine maruz bıraktığımız ratlarda antioksidan özelliğiyle bilinen Koenzim Q10 (CoQ10) ve dokuda oksijenizasyonu arttırıp anjiogenezi uyaran Hiperbarik Oksijen Tedavisinin (HBOT) submandibuler bezlere etkinliğini histopatolojik ve biyokimyasal olarak incelemeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmaya ortalama ağırlığı 300 gram olan Wistar Albino cinsi 48 rat ile başlandı. Denekler beş gruba ayrıldı. Grup 1'deki (Kontrol) 8 rata altı hafta boyunca intraperitoneal (İP) 1 cc serum fizyolojik (SF) verildi. Grup 2'deki (Sham) 10 ratın baş boyun bölgesine beş gün art arda 3 Gy radyoterapi (RT) uygulandı. RT'ye başlamadan bir hafta önce başlanarak altı hafta boyunca İP 1 cc SF verildi. Grup 3'teki (CoQ10) 10 ratın baş boyun bölgesine beş gün ard arda 3 Gy radyoterapi (RT) uygulandı. RT'ye başlamadan bir hafta önce başlanarak altı hafta boyunca İP 10 mg/kg/gün CoQ10 başlanıp altı hafta boyunca devam edildi. Grup 4'teki (HBOT) 10 ratın baş boyun bölgesine beş gün ard arda 3 Gy radyoterapi (RT) uygulandı. RT'den bir hafta sonra başlanarak dört hafta boyunca haftada altı gün HBOT uygulandı. Grup 5'teki (CoQ10+HBOT) 10 ratın baş boyun bölgesine beş gün ard arda 3 Gy radyoterapi (RT) uygulandı. RT'ye başlamadan bir hafta önce başlanarak altı hafta boyunca İP 10 mg/kg/gün CoQ10 başlanıp altı hafta boyunca devam edildi. RT'den bir hafta sonra başlanarak dört hafta boyunca haftada altı gün HBOT uygulandı. Çalışmamızın onuncu gününde 2, 3 ve 5. gruptaki 2'şer sıçan anestezi komplikasyonuna bağlı ex olarak çalışma dışı kabul edildi. Altı hafta sonunda submandibuler bezler eksize edildi. Ağırlıkları hassas tartı yardımıyla ölçülerek sol submandibuler bez histopatolojik analiz için, sağ submandibuler bez biyokimyasal analiz için istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Radiation therapy is an important treatment method used in head and neck cancers. During radiation therapy, targeted radiation is delivered to the tumor tissues and organs, inevitably affecting the surrounding healthy tissues and organs. Salivary glands are among the most sensitive tissues exposed to radiation during head and neck irradiation. Many substances have been investigated for radiation-induced salivary gland damage, and in our experimental study, we aimed to examine the effectiveness of the antioxidant Coenzyme Q10 (CoQ10) and Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT), which increases tissue oxygenation and promotes angiogenesis, on submandibular glands histopathologically and biochemically in rats exposed to head and neck radiotherapy. Material-Method: The study began with 48 Wistar Albino rats with an average weight of 300 grams. The subjects were divided into five groups. In Group 1 (Control), 8 rats were given intraperitoneal (IP) 1 cc of saline solution (SF) for six weeks. In Group 2 (Sham), 10 rats received 3 Gy of radiotherapy (RT) in the head and neck region for five consecutive days. Starting one week before RT, they were given IP 1 cc of SF for six weeks. In Group 3 (CoQ10), 10 rats received 3 Gy of RT in the head and neck region for five consecutive days. Starting one week before RT, they were given 10 mg/kg/day of CoQ10 via IP for six weeks. In Group 4 (HBOT), 10 rats received 3 Gy of RT in the head and neck region for five consecutive days. Starting one week after RT, they underwent hyperbaric oxygen therapy (HBOT) six days a week for four weeks. In Group 5 (CoQ10+HBOT), 10 rats received 3 Gy of RT in the head and neck region for five consecutive days. Starting one week before RT, they were given 10 mg/kg/day of CoQ10 via IP for six weeks. Starting one week after RT, they underwent HBOT six days a week for four weeks. On the tenth day of our study, 2 rats in each of the 2nd, 3rd, and 5th groups were excluded from the study due to anesthesia complications. After six weeks, submandibular glands were excised. Their weights were measured using a sensitive scale for left submandibular gland histopathological analysis and right submandibular gland biochemical analysis, which were statistically examined.