Undocumented migrant activism against deportation: An outlook from civil disobedience and the right to stay
Sınır dışı edilmeye karşı kağıtsız göçmen aktivizmi: Sivil itaatsizlik ve kalma hakkı üzerine bir çalışma
- Tez No: 833768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Liberal demokrasilerde göç yönetiminin ortak önlemi olarak sınır dışı etme uygulamalarına yoğun bir şekilde tanık olunmaktadır. Sınır dışı etmenin bi yönü, yasadışı göç ile sınır dışı edilebilirlik arasındaki bağlantıdır. Göçmenin yasadışılığı göçmenlerin disiplinini ve manipülasyonunu kolaylaştıran sosyal bir durum olsa da, sınır dışı edilebilirlik, göçmenleri günlük ve sürekli korkuya çeken ve her yerde bulunan bir olasılıktır. Bu tezde, önemli ölçüde zorlu koşullar altında (sınır dışı etme yoluyla geri dönülemez zarar verme koşulları gibi) göçmenlerin idari çerçeve süreçlerine uymak zorunda kalmayabileceklerini ileri sürülmektedir. Bununla bağlantılı olarak, bu tezde, sivil itaatsizlik teorilerine odaklanılmakta ve sivil itaatsizliğin sınır dışı edilmeye karşı meşru bir yol olup olmadığı irdelenmektedir. Kalma hakkının formüle edilmesinde sivil itaatsizliğin haklı bir direniş biçimi olup olamayacağı konusunda tartışma ilerletilmektedir. Buna uygun olarak bu tezin ana argümanı şu şekilde sunulmaktadır: Radikal sivil itaatsizlik anlayışı, vatandaşlık eylemlerini yeniden canlandırarak belgesiz göçmenler için demokratik bir güçlenme dinamiği başlatır ve göçmenlerin kurucu güçlerini gevşek ve yatay yapılandırılmış itaatsizlik biçimleri olarak ortaya koymalarının önünü açar. Radikal sivil itaatsizliğin yalnızca devlet gücüyle düşmanca çatışmalardan ibaret olmaması, aynı zamanda hukuk kurallarının değişikliğini takip etmek için vatandaşlarla iletişim yolunu da tercih etmesi, radikal sivil itaatsizliğin meşruiyetinin bir ayağı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In liberal democracies, we have been extensively witnessing the implementation of deportation as a prevalent measure of migration management. One aspect of deportation is the linkage between migrant illegality and deportability. While migrant illegality is a social condition easing the discipline and manipulation of migrants, deportability is a ubiquitous likelihood of deportation that draws migrants into daily and constant fear. Against their racialized and spatialized exclusion, migrants appeal to various forms of protests. Yet, in this thesis, I will be focusing on the theories of civil disobedience and scrutinizing whether civil disobedience can be a legitimate way to resist deportation. I will be furthering my discussion on whether civil disobedience can be a justified mode of resistance to engage in formulating the right to stay. I argue that, in significantly harsh conditions (like conditions of inflicting irreversible harm through deportation) migrants may not have to comply with the processes of the administrative framework. In line with that, the main argument of this thesis is offered as so: the radical conception of civil disobedience initiates a dynamic of democratic empowerment for undocumented migrants by reinvigorating acts of citizenship, and it paves the way for migrants to manifest their constituent power in loosely institutional and horizontally structured modes of disobedience. The radical conception of civil disobedience is also justified since it is not solely an antagonistic dispute (like majorly including violent confrontations) with the state power but aims to address citizenry through communication for pursuing legislative change.